Auto Ajans

Haberler

Yeni Fabia büyüdü ve sınıf atladı

Yeni Fabia büyüdü ve sınıf atladı
Paylaş
Mayıs 21
07:00 2021

Skoda, B segmentindeki iddialı modeli Fabia’nın dördüncü jenerasyonunu online gerçekleştirilen dünya lansmanı ile tanıttı. Segmentinde en geniş otomobil olan Fabia, yeni tasarımı, artırılmış konfor özellikleri, gelişmiş güvenlik ve asistan sistemleriyle öne çıkıyor. Otomobil atletik duruşu, sportif çizgileri, keskin ön-arka farlarıyla birlikte daha dinamik ve duygulara hitap eden bir model haline getirildi. Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapmasıyla birlikte aracın içi ve dışı daha da büyüdü. Skoda’nın kristal tasarım detayları duruşu daha ileriye taşınırken, ön kapılarda gövde çizgileriyle birlikte Çekya bayrağının karakteristik üçgeni vurgulandı. LED teknolojisine sahip keskin hatlara sahip farlar da Skoda’nın kendine özgü büyüyen ön ızgarasıyla birleştirildi.

3. jenerasyona göre 11.1 cm uzadı

Yeni Fabia 4.108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aştı. Araç mevcut nesle göre 111 mm daha uzun. Aks aralığı da 94 mm artarak 2.564 mm olurken, 48 mm artışla genişliği 1.780 mm’ye ulaştı. Skoda aynı zamanda bagajda da 50 litre ile önemli ölçüde bir artış elde etti. 380 litre bagaj hacmine sahip yeni FABIA, koltuklar katlandığında bu rakam 1.190 litreye çıkıyor. Marka, Fabia’yı geliştirirken daha sessiz ve akıcı hale getirmek için kapsamlı aerodinami çalışmaları gerçekleştirdi. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar ve ön tamponun altında aktif olarak ayarlanan soğutma panjurlarıyla yeni Fabia, B segmentinde 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaşmayı başardı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürdü.

Otomobilin iç mekanında daha fazla konfor sunulmaya başlandı. Bilgi-eğlence sistemi, 9.2 inçe kadar çıkabiliyor. Son teknoloji sistemlerle birlikte dijital göstergeleri ilk kez 10.25 inç olarak tercih edilebilecek. Dijital Gösterge Paneli sayesinde sürücüler beş farklı temadan kendi tarzlarına uyanı seçebilecek. Çok fonksiyonlu yeni nesil direksiyon simidi de tercihe bağlı olarak sportif üç kollu ve DSG şanzıman için vites kulakçıklarıyla birlikte sürüş keyfini artırıyor. Yeni Fabia’da daha üst segment araçlarda bulunan ısıtmalı ön cam, ısıtmalı direksiyon ile çift bölgeli Climatronic klima sunuluyor.

Daha fazla Simply Clever özellik

Yeni Fabia, geniş iç hacminin yanı sıra Simply Clever akılcı çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Beşi tamamen yeni ve sekizi ilk kez Fabia’da olmak üzere 43 akılcı çözüm düşünülmüş. Bir Skoda klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra tamamen yeni Simply Clever özellikler de yer alıyor. Orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips, kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcular için küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor.

Beş benzinli motor seçeneği

Yeni nesil Fabia daha fazla motor seçeneğiyle birlikte daha düşük yakıt tüketimi elde ediliyor. Araçta EVO nesil beş motor seçeneği yer alacak. Her biri Euro 6d emisyon standartlarına uygun olan motorlar, 1.0 litre ve 1.5 litre hacminde. 3 silindirli 1.0 litre motorlar, 65 beygir, 80 beygir, 95 beygir ve 110 beygir güçlerinde tercih edilebilecek. 1.5 litrelik dört silindirli motor 150 beygir güç ve 250 Nm torka sahip olacak. Otomobil motor seçeneklerine göre 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilecek. Aynı zamanda Fabia opsiyonel 50 litrelik yakıt deposuyla alınabilecek ve bu sayede WLTP çevrimine göre 900 kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek.

Dokuz hava yastığı var

Yeni Fabia’da ilk kez Seyahat Asistanı, Park Asistanı ve Manevra Asistanı yer alıyor. Seyahat Asistanı otomatik yönlendirme desteği sağlarken sadece tek tuşla aktif hale getirilebiliyor. 210 km/s hıza kadar çalışabilen Adaptif Hız Sabitleyici, öndeki araca göre hızını otomatik olarak ayarlıyor. Şerit Asistanı, Fabia’nın gerektiğinde otomatik yönlendirmeyle şeritte kalmasına yardımcı oluyor. Geliştirilmiş Kör Nokta Algılama Sistemi, 70 metre uzakta olan araçlara karşı sürücüyü uyarıyor. Park Asistanı da 40 km/s hıza kadar çalışıyor ve direksiyonu otomatik olarak yönlendiriyor.

Manevra Asistanı, park sırasında aracın önündeki ve arkasındaki engelleri tespit ederek otomatik fren uygulayabiliyor. Trafik İşaretleri Tanıma, Yaya ve Bisikletli Algılamalı Ön Asistan aracın yeni özellikleri oldu. Yeni Fabia’da; sürücü ve ön yolcu, perde hava yastıkları ve ön yan hava yastıkları standart olarak yer alıyor. Opsiyonel sürücü diz ve arka yan hava yastıkları ile güvenlik seviyesi daha ileriye taşınarak dokuz hava yastığıyla donatılabiliyor. Yüce Auto, yenilenen Fabia’yı yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobil projesi için % 85'i Türkiye'den 220 start-up'ı incelediklerini söyledi.

🚘Karakaş, TOGG'da 10 start-up'la birlikte çalıştıklarını kaydetti.

http://www.autoajans.com/yerli-otoda-10-start-upla-calisiyor

🚘Renault, hafif ticari segmentinde de iddiasını artırmak istiyor.

🚘Renault'nun iş ve hobi ihtiyaçlarına cevap veren yeni Express Combi ile Express Van modelleri 27 Eylül’de satışa sunuluyor.
http://www.autoajans.com/renaultya-ticaride-express-dopingi

📌Toyota CEO'su Akio Toyoda, yine elektrikli otomobil teknolojine yüklendi.

📌Toyoda, elektrikli dönüşüm nedeniyle milyonlarca istihdam ve üretim kaybı yaşanacağını savundu.

http://www.autoajans.com/milyonlar-isini-kaybedecek-uyarisi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!