Auto Ajans

Haberler

Yeni fabrika teklifi gelirse, ilgileniriz

Yeni fabrika teklifi gelirse, ilgileniriz
Paylaş
Ocak 15
11:16 2022

Ford Otosan, 2 milyar euroluk Türkiye otomotiv sektörünün en büyük yatırımının meyvelerini toplamaya başlıyor. Ford Motor’un Avrupa’daki elektrikli dönüşümüne öncülük eden Ford Otosan’da önümüzdeki 2 yıl oldukça hareketli geçecek. Şirket, Gölcük ve Yeniköy’ün 440 bin adetlik üretim kapasitesini 650 bin adede çıkarmak için çalışırken bir yandan da Ford’dan satın aldığı Romanya Craiova’daki fabrikasını yeni projelere hazırlıyor. Bu yıl Ford’un ticari araçta Avrupa’da 8’inci kez üst üste lider olmasını sağlayan Custom’ın yenisi Kocaeli’nde, yeni Courier Craiova’da devreye girecek. Custom, Courier ve SUV model Puma’nın elektrikli versiyonları 2024’te gelecek. İki ülkede 4 fabrika ve 20 bin çalışana ulaşan Ford Otosan’ın Genel Müdürü Güven Özyurt ile Sancaktepe’deki Ar-Ge Merkezi’nde Ford Otosan’ın projelerini, hedeflerini ve geleceğini konuştuk.

Ford, 8 yıldır Avrupa’da ticari araçta lider. Türkiye’nin payı bu başarıda büyük. Önümüzdeki dönemde Ford Motor’un yeni nesil araçlarında daha fazla rol üstlenir misiniz?

33 yılımı bitirdim Ford Otosan’da. Geleceği bugünden oluşturursunuz. Ford’un işleri içinde çok önemli başlıkları yönetiyoruz. Elektrifikasyon hikayesi Ford Otosan’ın kontrolündeki projelerle gerçekleşecek Avrupa coğrafyasında. İlk bizde başladı. Craiova çok önemli bir rol. Sadece üretim faaliyetini Türkiye dışında bir ülkede yapıyor olmak değil o… Onun içinde araç geliştirmesi, mühendisliği, devreye girişi, elektrifikasyonu var. İşimizi en iyi şekilde yaptığımız, potansiyelimizi zorlamaya devam ettiğimiz sürece hangi fırsatların gelebileceği konusunda kendimizi daha farklı bir yere taşıyabiliriz. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz derler. İyi işler üretmeye devam edersek, ileride farklı fırsatlar çıkabilir.

Craiova fabrikasını satın almanız süreci nasıldı?

Craiova hep düşündüğümüz, konuştuğumuz bir projeydi. Bir anda ortaya çıkmadı. Ford, ‘Romanya’da ne yapabilirsiniz?’ diyordu. Romanya’da üretilen ilk araç, Türkiye’den üretilen Connect’in replikasıydı. Biz orada Ford’a yardım ettik. Romanya tesisine biz hep destek çıktık, birlikte çalıştık. Puma’nın birçok parçası Türkiye’de tasarlandı. Bu iş birlikleri sürekli devam etti. İşte buralarda yaptığınız başarılı işler size kapıları açıyor. İddia şu; burada ne yapıyorsak, Romanya’da da aynısını yapmaya çalışacağız. O manada yerli ve Ford Otosan tarzı. Ford’un fabrikayı bize devretmesinin nedeni bu. Kocaeli’nde yapabildiklerinizi burada da gösterin.

Avrupa veya farklı bölgelerdeki fabrikalar için Ford Motor’dan devralma teklifi gelirse nasıl bakarsınız? Örneğin Valencia gibi…

Mutlaka değerlendiririz. Değişik projeler yapıyoruz. Gündeme gelirse, ‘Bunu konuşmayız’ diyebileceğimiz bir konu olmaz. Hiçbir şeye çizgi çekip ‘Bizim işimiz değil bununla ilgilenmiyoruz’ diye bir yaklaşımımız yok. Ortaklık bunu gerektiriyor. Ford Otosan’ın joint venture olması 1997 yılı ama ilişkinin başlangıcı iki ailenin iş birliği 1928’e gidiyor. Ama üzerine hep koyarak gelmişler. Ford’un en uzun joint venture ilişkisi. Ford’a göre, otomotiv dünyasındaki en uzun ve en verimli iş birliği.  Türkiye ile hiç alakası olmayan projelere destek verebiliyoruz. Geçmişte ortak motor projelerimiz oldu. Transit için geliştirdiğimiz motor Ranger üzerinde koşuyor, başka modellerde kullanıldı. Avrupa ve Amerika coğrafyasında önemli katkı sağladık.

Yeni Courier’nin üretim aşaması ne durumda? Craiova hazır mı?

1 Temmuz 2022’de Craiova’yı devraldık. Orası yürüyen olgun, kaliteli bir fabrikaydı. Kendini ispatlamış bir tesis. İlk değişik uygulamalardan birini Craiova fabrikasında gerçekleştiriyoruz. Proje yönetimini bizim arkadaşlar yapıyor. Her hafta Cuma günü üretim bittikten sonra, Cumartesi ve Pazar tesis yeni Courier için modifikasyonlar yapılıyor. Bantlar yeni Courier’ye hazırlanıyor. Kaynak, boyahane, montaj hazırlanırken, yürüyen üretim asla durmuyor. Her Pazar günü tekrardan üretim ekiplerine teslim ediliyor, normal üretime dönülüyor. Courier’nin prototip sürecini ise Gölcük’te bitirdik. Artık Romanya fabrikasının devreye girişi olacak. Prototipler test ediliyor. Yeni Courier, 2023’ün ikinci yarısında çıkacak. Elektrikli versiyonu 2024’ün ikinci yarısında gelecek.

Puma ile Ford Otosan otomobil üretimine geri döndü. Farklı bir heyecan olmalı?

Bizim için farklı bir heyecan. Bunu da ilk defa yapıyor olacağız. İki farklı coğrafyada aynı yıl içerisinde iki yeni ürün devreye alacağız. 2023’te Kocaeli’nde hem yeni Custom hem Craiova Courier devreye girecek. 2024’te de elektrikliler çıkacak.

Ultra maraton koşuyoruz

2 milyar euroluk yatırım ne zaman tamamlanacak, kapasite artışı, batarya montaj tesisi?

16 Mart 2021’de yatırımın duyurusunu yaptık. 6 yıllık proje. 3 etapta değerlendiriyorum. Birinci etabı bitiyor. Elektrikli Transit çıktı, fabrika yatırımları devam ediyor, ürünlerin ne zaman çıkacağı belirlendi. Koşacağımız şey ultra maraton. Önümüzdeki 24 ay açıkladığımız modellerin tek tek üretileceği dönem olacak. Önce içten yanmalılar, sonra elektrikliler devreye girecek. 2024 sonuna geldiğimizde bütün modeller yenilenmiş, elektrikli, plug-in hibrit versiyon aynı anda üretilmiş olacak. Sonraki 2 yılda da elektrikli modellerin üretim içindeki payı ciddi oranda artacak. Ford Motor’un ‘2026’da Avrupa’da 600 bin elektrikli satacağız, dünyada da 2 milyon elektrikli üreteceğiz’ hedefi var. O 600 bin adedin önemli kısmını biz üretiyor olacağız. Üretim kapasitesinin yarısına doğru geliyor olmamız gerekir.

Avrupa’nın en büyüğü olacağız

Ford Otosan’ın üretim kapasitesi Kocaeli ve Craiova’da toplamda kaç adede çıkacak? Ticari araçta dünyanın sayılı üreticilerinden biri olacak mısınız?

Üretim toplamda 2026 sonu 2027’de 900 bin adede ulaşacak hatta biraz geçiyor olabiliriz. Craiova ve Kocaeli’nde artış olacak. Craiova’daki 250 binlik kapasiteyi 270 bin adede çıkaracağız yeni Courier devreye girdiğinde. Kocaeli tesisleri yaklaşık 650 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak. Gölcük’te Custom ve Transit devam ediyor. Yeni Custom Yeniköy’de üretilecek. Tamamen Custom’a dönecek. Yeniköy’ün kapasitesi yaklaşık 400 bin adet. Büyük üretim Yeniköy’e geçecek. Romanya’da 190 bin adede kadar Courier üretilebilecek. 2 ton Transit için batarya tesisimiz bitti. Şimdi büyüğünü yapıyoruz. Yeniköy’de Custom’ı devreye aldığımız zaman daha büyük kapasitede, 130 bin adetlik üretimi devreye alacağız. Ama bu rakam orada kalmayabilir, kapasiteyi artırabiliriz diye öngörümüz var. Ford Motor içinde ilk 3’ün içinde oluruz. Rakiplerimizin ne yapacağını bilmiyoruz ama Avrupa’da ticari araçta en büyük üretici oluruz. Ford’un sattığı ticari araçların yüzde 88’i Türkiye’de üretiliyor.

Çip krizi resesyonu gölgeliyor

Avrupa’da resesyon riski sizi nasıl etkiler?

Resesyon riski bizim de gündemimize girdi. Pazar koşullarına bakıyoruz, belirli etkileri oluyor. Dalgalı bir seyir var. Sana nasıl yansıyor diye sorarsanız… Bunu çok net yansıdığını göremiyoruz. Çip ve tedarik gölgeliyor. Şu an her şeyi çip belirliyor. Çipin olsa biraz daha üretir misin, üretirim. Talep düşmüş olabilir belki. Ancak içeride de bir birikmişlik, yıllardır verilemeyen araçlar var. İkisi birbirine içine girince, işi okumak zorlaşıyor. Bireysel müşteri araç almaktan daha kolay vazgeçebiliyor ama ticari kullanıcıda o kadar kolay olmuyor. Ticaret devam ettiği sürece işi yapmak zorunda. Sonuçta üretim planlarımız resesyona göre değil tedarike göre şekillendi. 2023 sonunda çip krizinin hafifleyeceğini düşünüyoruz. Birçok yatırım devreye girmiş olacak.

1 milyon olabilir mi?

Bu yıl nasıl bir pazar öngörüyorsunuz? Nasıl bir tempoda gider?

2022’ye yakın bir seviyede, 800 bin adet civarı gerçekleşebilir. İlk yarı kuvvetli olur beklentisi var seçimden dolayı. Ancak krediye ulaşım zorlaştı. Finansmana erişim de pek değişiklik olmayabilir. Araç olsaydı 2022’de 1 milyon olabilirdi. Aralık ayında o potansiyeli gördük. 1 milyon bu yıl olabilir mi, ilk yarının kuvvetli gideceği konusunda mutabakat var ama ikinci yarıyla ilgili şu anda herkes emin değil. Birinci çeyreği görmek lazım.

Türkiye otomotiv sektörünü 2023’te en fazla zorlayacak faktörler nedir?

İç pazarda müşteri finansmanı, tedarik ve üretilebilirlik. Üretim kapasitesini maksimize edebilmek. Ham madde ve enerji fiyatlarını takip etmemiz lazım ve Avrupa’daki resesyon.

Rahmi Bey sorularıyla bizi zorlar

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, otomotive oldukça meraklıdır. Romanya tesisini gördü mü, yeni modelleri kullandı mı?

Rahmi Bey, Romanya fabrikasını gördü, çok ilgili. Sorularıyla bizi en çok zorlayan yönetim kurulu üyemiz. Çok değişik sorular sorabiliyor, çok da bilgili. Henüz Custom’la tanıştırmadık, tanıştıracağız. Custom favori modellerinden biridir. Son derece isabetli tespitleri var. Besleniyoruz yönetim kurulundan. Otomobilci hepsi… Bizim de farklı bakış açısına ihtiyacımız var. Bir müşteri olarak baktıklarını bilirim.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!