Auto Ajans

Haberler

Yeni Hamilton robot mu olacak?

Yeni Hamilton robot mu olacak?
Paylaş
Mayıs 12
08:13 2019

ROtonom otomobiller, yaşamımızı değiştirmeye hazırlanırken, aynı zamanda motorsporlarına da etki etmeye hazırlanıyor. Simülatörün gerçeğe yakınlaşması, elektronik mücadelelerin artık profesyonel anlamda spor olarak kabul edilmeye başlandığı günümüzde, aynı zamanda Roborace adında bir robot yarışları start almak üzere.

Formula E ile aynı pistleri paylaşacak Roborace, otonom araçların pistte yarışacağı bir organizasyon olacak. Testleri gerçekleştirilen Roborace’de, şu anda DevBot 2.0 araçları deneniyor. Bu araçlar, bir insan veya bilgisayar tarafından kontrol edilebiliyor. Bu yarışların temel amaçlarından biri insanların yapay zekayı daha iyi anlamasını sağlamak. Diğer yandan da yapay zekanın insanların nasıl çalıştığını anlaması.

Formula 1’in geleceği mi?

Otomobillerin akıllı hale gelmesiyle birlikte gelecekte pilotları değil de yapay zekaları mı yarışırken izleyeceğiz. Bu şu anda son derece ütopik gelse de, serinin şef strateji sorumlusu Bryn Balcombe, bunun mümkün olabileceğini ifade ediyor. Buna göre geliştirilen araçlar, insanlarla büyük bir uyum içerisinde ve hatta insanların ‘iskeleti’ haline geldiği belirtiliyor.

Otonom elektrikli aracın teknik özellikleri henüz detaylı olarak bilinmese de, temel olarak dört bağımsız elektrik motoruyla dört çeker sürüşe sahip olduğunu ifade edebiliriz. Üzerinde beş lidar sensörü, kameralar ve kendi kendine sürüş teknolojileri yer alıyor. Bu araç halka açık şekilde geçtiğimiz yıl Goodwood’da gösterilmişti.

Yarışa nasıl hazırlanıyor?

Bu otonom araçların yarış pistlerine hazır olması da büyük bir çaba gerektiriyor. Yazılım mühendislerine, Formula E’nin caddelerine hazırlanması için epey zamana ihtiyaçları var. Örneğin Goodwood sürüşü için 6 aylık bir geliştirmeye ihtiyaç duyulmuş.

Roborace’in, Formula E yarışları serisinde sürücüsüz olarak yarışması planlanıyordu. Ama görünüşe göre DevBot 2.0 araçları ile bu planlar değişmiş gibi görünüyor. Yine de 2021 araçlarının sürücülerden yoksun piste çıkması da planlanıyor. Yarışmak isteyen robotları izlemek ilginç olabilir, bakalım Formula 1’den daha fazla geçiş yapabilecekler mi? Patlayan lastik olursa pit stopları da robotlar mı yapacak? Podyumda şampanyayı robotları mı patlatacak? Ya da yeni Lewis Hamilton veya Sebastian Vettel bir robot mu olacak?

Her açıdan kulağa ilginç gelen bu seride, Nvidia elektronik olarak destek sağlarken pist üzerinde ise Michelin lastik tedarikçisi olarak katkı sağlıyor. Yazılımcılar için muhteşem bir fırsat sunan bu yarışlar, resmi sitesinden geleceğin mobilitesini yaratacak parlak beyinler için başvuru bile alıyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️Elektriklide menzil rekabeti her sınıfta büyüyor.
Hyundai IONIQ 6, testlerde tek şarj ile 614 km yol gitti.

⚡️IONIQ 6, 0.21cd gibi düşük sürtünme katsayısıyla en verimli modellerden biri olarak öne çıktı.

http://www.autoajans.com/tek-sarjla-614-km-yol-katetti

☑️Enerji krizinde elektrikliler kontratak yapar mı? Yoksa artan maliyetler tüketicileri uzaklaştırır mı?

☑️Sadece elektrikliye bağlı kalmak doğru mu? Türkiye, AB’deki darboğazı fırsata çevirir mi?

☑️Tüm ayrıntılar Auto Ajans'ın Ekim ayı özel raporunda.
http://www.autoajans.com/krizden-cikis-formulu-elektrikli-mi

⚡️Çinli BYD, Avrupa’da hızlı şekilde büyümenin planlarını yapıyor.

⚡️Şirket, Paris Otomobil Fuarı’nın ardından 6 Avrupa ülkesinde üç elektrikli model sunacak.
http://www.autoajans.com/cinli-byd-avrupada-hizli-yayilacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!