Auto Ajans

Haberler

Yeni Hayabusa son sürat Türkiye’de

Yeni Hayabusa son sürat Türkiye’de
Paylaş
Şubat 06
10:38 2021

Suzuki, efsane modeli GSX-R 1300 Hayabusa’nın üçüncü neslini tanıttı. Dünyanın en hızlı seri üretim motosikleti olan Hayabusa, üçüncü nesliyle de adından söz ettirecek. Doğan Trend Otomotiv güvencesiyle Nisan ayında stoklarla sınırlı olarak Türkiye’de de satışa sunulacak yeni nesil Suzuki Hayabusa, lansmana özel 299 bin TL’lik fiyatıyla satılacak. Yeni GSX-R 1300 Hayabusa, 22 yıl önce dünyaya sunulan ilk nesilden bu yana yapılan geliştirmelerle olduğu gibi yine keskin hatlarıyla diğer tüm motosikletlerden ayrışıyor. Öne doğru eğimli yapısı, yüksek kuyruğu, yeni arka aydınlatma grubu, dikey olarak konumlandırılan Multi-LED ön farları, yukarıya doğru eğimli egzoz borusu ve susturucusu, Hayabusa’yı daha agresif bir görünüme kavuşturuyor. Büyük SRAD (Suzuki Ram Air Direct ) hava girişlerinin dış kenarlarını çevreleyen, çıkıntısız ve entegre sinyallere sahip park lambaları Suzuki motosikletlerinde Hayabusa ile bir ilki temsil ediyor. Köşeli hatlara sahip yeni aynalar ve yeni 7 kollu jant tasarımı modern görünümü destekliyor. Yeni Hayabusa’da 3 farklı seçenekle sunulan 2 tonlu gövde rengi aerodinamiği vurgularken, yan gövde kaplamalarındaki V şeklideki krom süslemeler güç ve hız kavramlarına vurgu yapıyor. Görünümdeki bu gelişmişlik algısı, İngilizce ve Japonca logolarla da destekleniyor.

Maksimum hızı 299 km/s

Modelin efsanevi yüksek performanslı 1.340 cc hacimli, sıvı soğutmalı ve sıralı dört silindirli motoru, 150 Nm’lik torkuyla üst düzey verimlilik ve dayanıklılık sunuyor. 6 vitesli şanzıman yeni egzoz sisteminin de desteğiyle; alt ve orta devirde daha yumuşak tork ile yüksek güç üretimi sağlıyor. Üçüncü nesil Hayabusa, 190 beygirlik motorundan aldığı güçle maksimum 299 km/s’lik hıza ulaşabiliyor. Hayabusa’da, analog devir ve hız göstergesinin ortasına entegre edilen yeni TFT LCD paneli yer alıyor. Panelden görülen ve motosiklete ait verileri gerçek zamanlı olarak sunan “aktif veri ekranı” fonksiyonelliği destekliyor. Hayabusa’da Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi (S.I.R.S.)ile sürüşün her yönü kontrol edilebiliyor. Suzuki mühendisleri tarafından her bir ayar için uzun süreli test, analiz ve revizyonlarla en güncel hale getirilen sistem; yola ve sürüşe en uygun optimizasyonu sağlıyor. Sistem, aynı zamanda kullanıcıya güven ve deneyim seviyeleri de sunuyor.

Üç farklı sürüş modu bulunuyor

Sürücü, TFT LCD panelden görülen bu ayarların sunmuş olduğu geri bildirimlerden yararlanarak sürüş becerilerini geliştirebiliyor. Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi kapsamında yer alan Suzuki Sürüş Modu Seçicisi Alpha (SDMS-α); ön ayarlı 3 fabrika modu (A: Aktif, B: Temel, C: Konfor) ve kullanıcı tarafından tanımlanabilen üç ayar modu (U1, U2, U3) sunuyor. Söz konusu sürüş modu ayarlarının her biri; pist çekiş kontrol sistemi, güç modu seçicisi, çift yönlü hızlı vites değiştirme sistemi, kafa kaldırma önleme sistemi ve motor freni kontrol sistemlerinden ilgili olanların devreye alınmasını sağlıyor. Sürüş modları ve ayarlar, gidonun sol elciğinde bulunan kumanda üzerinden yapılabiliyor. Sürüş güvenliğine ve konforuna katkı sağlayan diğer yardımcılar arasında; Aktif Hız Sınırlayıcı, Launch Control Sistemi (3 mod), Acil Durum Fren Uyarısı, Suzuki Easy Start Sistemi, Düşük Devir Yardımcısı, Hız Sabitleme Sistemi, Kombine Fren Sistemi, Pist Fren Sistemi, Eğime Bağlı Kontrol Sistemi, Yokuş Kalkış Sistemi yer alıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!