Auto Ajans

Haberler

Yeni Kodiaq’la bildiğiniz her şeyi unutun!

Yeni Kodiaq’la bildiğiniz her şeyi unutun!
Paylaş
Nisan 21
18:15 2024

Skoda’nın D-SUV modeli Kodiaq, yenilenen tasarımı, büyüyen boyutları ve yeni nesil teknolojisiyle Ağustos ayında Türkiye’ye gelecek. Barselona’da test ettiğim ikinci jenerasyon Kodiaq, yine adından söz ettirecek gibi görünüyor. Fiyatının bugünkü kurlarla yaklaşık 2.1 milyon liradan başlaması bekleniyor. Markanın yeni Modern Solid tasarım dilini gözler önüne seren araç, yüksek donanım seviyesi, sürüş destek sistemleri, devasa boyutları, geniş diz mesafesi ve bagaj hacmiyle öne çıkıyor. Araca ilk bakışta köşeli çamurluklar, TOP LED Matrix farlar, ön panjur ile bütünleşen yatay ışık şeritleri göze çarpıyor.

Yeni Kodiaq’ın arka tasarımında ise daha geniş bir C şekli yer alıyor ve ışıklandırma grubu kristal unsurlarla keskin bir tasarımla bütünleşiyor. Uzunluğun 61 mm ve aks aralığının 3 mm artırılmasıyla birlikte Kodiaq, içeride daha fazla yaşam alanı sunuyor. Yeni nesil Kodiaq’ın uzunluğu 4.758 mm, yüksekliği 1.657 mm ve genişliği 1.864 mm olmuş. Önceki nesle göre 75 litre artan bagaj hacmi 910 litreye çıkmış ve segmentinin lideri haline gelmiş. Yeni Kodiaq 0.282 cd rüzgar direnci kat sayısıyla da daha aerodinamik bir model.

13 inçlik dijital multimedya ekran

Yeni Kodiaq’ın iç mekanında; direksiyondan kontrollü vites kolu, 13 inçlik dijital multimedya ekranı, 10 inçilki dijital gösterge ekranı, 2 adet kablosuz şarj ile telefon soğutma, dijital özellikli kontrol düğmeleri, kapı bölümünde ambiyans aydınlatma, çarpraz dikişli dekoratif detaylar, koyu renk krom detaylar, masaj özellikli koltuklar farkllılık yaratıyor. Vites kolunun ortadan kaldırılmasıyla yeni saklama bölümünün yaratılması, yolcular için artı bir detay. Yeni Kodiaq‘ta Simply Clever akılcı çözüm detayları olan şemsiye, buz kazıyıcı, orta konsolda gizlenebilen saklama bölmesi, ayar arka koltukların önündeki merkezi tünelde saklama gözü ile multimedya ekran temizleyicisi dikkati çekiyor.

Yarı hibrit ve dizel motorla gelecek

Yeni Kodiaq, ülkemize ilk etapta hafif hibrit teknolojisine sahip 1.5 TSI 150 beygir mHEV ve 2.0 TDI 193 beygir dizel motorlarla gelecek. 2024‘te 265 beygirlik 2.0 litre TSI benzinli RS versiyonu tüketilerin beğenisine sunulacak. Hem dizel hem de benzinli 2.0 litre motorlar 4×4 çekiş seçeneği ve bütün versiyonlar DSG otomatik şanzımanla sunuluyor. Hafif hibrit motor seçeneği, performansı önemli ölçüde artırırken yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar azaltıyor.

Çarpışma Önleme Asistanı ile donatıldı

Yeni Škoda Kodiaq, çok sayıda yeni asistan sistemiyle donatıldı. Özellikleri arasında kavşaklarda kazaları önlemeye yardımcı olan Dönüş Asistanı’ndan Çarpışma Önleme Asistanı, Otomatik Acil Durum Frenleme Özelliği ve akıllı telefon uygulaması yoluyla aracı park etmeye yarayan Uzaktan Park Asistanı gibi sistemler yer alıyor. Dokuz hava yastığı ile donatılabilen yeni Kodiaq, yolcuların maksimum oranda korunmasını sağlıyor. Güvenli Çıkış Asistanı ise arkadan gelen araç ve bisikleti gibi 35 metreye ve 120 derecelik açıya kadar nesneleri algılayarak kapının açılmasıyla yaşanabilecek kazaları sesli ve görsel uyarı vererek önlemeye yardımcı oluyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!