Auto Ajans

Haberler

Yeni Kona EV, 2021’de Türkiye’de

Yeni Kona EV, 2021’de Türkiye’de
Paylaş
Kasım 13
08:51 2020

Hyundai, elektrikli B-SUV modeli KONA EV’yi geliştirerek satışa sundu. Özellikle Amerika ve Avrupa pazarında tüketiciler tarafından ilgi gören KONA EV, 2018 yılından bu yana 120 bin adetten fazla satışa ulaştı. KONA EV, geçtiğimiz aylarda Almanya’da yapılan menzil denemesinde de tek şarj ile 1.026 km kat ederek rekor kırdı. Araç, dış tasarım makyajıyla beraber bir dizi yenilikleri beraberinde getiriyor. Yeni görünümlü tamamen kapalı ızgaraya sahip ön kısım, bir önceki modele göre daha modern ve daha estetik görünüyor. Yeni LED gündüz farları ile daha da geliştirilen ön kısım, KONA EV’ye özgü bir özellik olan asimetrik bir şarj portu ile tamamlanıyor.

Uzaktan klima kontrolü

Yeni ve daha keskin farlar, otomobilin yan tarafına doğru dik bir şekilde uzanıyor. Yüksek aydınlatma kapasitesine sahip bu ön farların iç çerçevesi, artık çok yönlü reflektör (MFR) teknolojisiyle beraber geliyor. Ön taraftaki ızgara yeni KONA EV’de kaldırılarak aşağıdaki bölmeye alınmış. Arka tamponda yatay gri çizgili difüzör kullanılmış. İçten yanmalı ve hibrit motorlara sahip diğer kardeşleri gibi yeni KONA EV de önceki versiyondan 40 milimetre daha uzun. Daha ferah ve daha konforlu bir iç mekanla gelen otomobilin ekranlarıyla beraber koltuklar ile döşemeleri de güncellemeden nasibini almış. Yeni KONA EV, diğer Hyundai modellerinde kullanılan 10.25 inç dijital gösterge ile donatılırken ayrıca isteğe bağlı olarak 10.25 inç AVN multimedya ekranıyla da satın alınabiliyor. ‘Uzaktan Şarj’ özelliği sayesinde sürücüler Bluelink uygulaması aracılığıyla akıllı telefonlarındaki bir düğmeyle şarjı başlatabiliyor ya da durdurabiliyorlar. Daha soğuk zamanlarda ‘Uzaktan Klima Kontrolü’ ile aracın iç mekanını ısıtmak mümkün. Bu özellik, şarj ünitesine bağlandığında otomatik bir programlama ile aktif oluyor. Böylelikle ısınma için pil gücünden tasarruf sağlıyor.

İki farklı batarya seçeneği

Yeni modelde 64 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum 204 beygir (150 kW) güç üretiyor ve 7.9 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Baz versiyon 39.2 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor da 136 beygir (100 kW) üretiyor, 9.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. Segmentindeki en uzun sürüş menzillerinden birine sahip olan KONA EV, tek bir şarjla 484 kilometre (WLTP-64 kWh pilli versiyon) yol katedebiliyor. Akıllı Ayarlanabilir Rejeneratif Fren Sistemi, aracın frenleme seviyesini otomatik olarak ayarlamasına izin veriyor. Direksiyon simidinin arkasındaki vites kulakçıkları, sürücünün rejeneratif frenlemenin yoğunluğunu ayarlamasına izin veriyor. Böylece, ek enerjiyi mümkün olduğunda geri almış oluyor. Rejeneratif frenleme ayrıca, sürücünün frenleri kullanmadan aracı tam olarak durdurmasına da olanak tanıyor. Lityum iyon polimer pili (64 kWh versiyon-yüzde 10 ila 80 arasında) şarj etmek için yaklaşık 47 dakikaya gereksinim duyuluyor. KONA EV, üç fazlı AC şarj istasyonlarında veya evdeki özel bir elektrik kabiniyle şarj edilebiliyor. Ayrıca sürücüler, ICCB elektrik kablosunu kullanarak normal ev tipi prizden de yararlanabiliyor. Bu ev tipi normal prizin şarj süresi ortalama 28 saat olarak veriliyor. Yeni KONA EV’nin 2021’de Türkiye’de de satışa sunulması planlanıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!