Auto Ajans

Haberler

Yeni KONA ile hedef liderlik

Yeni KONA ile hedef liderlik
Paylaş
Ocak 05
08:32 2021

Hyundai yenilenen KONA’yı Türkiye’de satışa sundu. Yenilenen KONA, tasarımı, teknolojik donanımları ve performanslı motor seçenekleriyle öne çıkıyor. Araçta dikkat çekici yeni ön tasarım, sportif detaylar ve göz alıcı plastik eklentilerle farklılaşıyor. Üst kısımdaki uzatılmış motor kaputu, KONA’ya güçlü bir görünüm verirken aynı zamanda orta ızgaranın üzerinde keskin şekilde bitiyor. Geliştirilmiş LED gündüz sürüş lambaları ise daha dar ve etkileyici bir görünüm sağlıyor. Aşağıya doğru uzanan tampon da plastik çamurluk parçalarına yumuşak bir şekilde bağlanıyor. Yeni KONA, boyutları itibariyle önceki versiyona göre 40 mm daha uzun ve daha geniş.

Yeni ürün geliştirmesi ile birlikte KONA, 2021 Ocak’tan itibaren N Line versiyonuyla da satışa sunulacak. KONA N Line, sportif ön ve arka bölümü, gövde rengi kaplamaları ile özel elmas kesim jant tasarımıyla öne çıkıyor. N Line’ın ön tarafı, ön tamponun dinamik özellikleriyle karakterize ediliyor ve plastik çamurluk kaplamalarının gövde rengiyle bütünleştiriliyor. Yeni KONA’nın tampon altı parçası, N Line versiyonunda daha sportif bir görünüm için daha alçakta konumlandırılan bir difüzör ile değiştirilmiş. Daha büyük, daha geniş hava girişli bu arka tampon, tasarımıyla farklı görünmesini sağlıyor. Ayrıca, sağ tarafa konumlandırılan çift çıkışlı son susturucu da sportif havayı devam ettiriyor. Arka köşelerde de daha iyi hava akışı için N tarzı kanatlara yer verilmiş.

Yeni KONA’nın iç mekanı öncekinden daha sportif ve daha modern bir görünüm ifade edecek şekilde tasarlanmış. Yeni konsol alanı, yatay yerleşimi vurgulamak için gösterge panelinden ayrılmış. Gösterge paneli, daha teknolojik ve daha ferah bir atmosfer yaratmak için geniş görünüm sunuyor. Müşteri talepleri doğrultusunda, elektrikli park freni donanım tablosundaki yerini alırken ayrıca yeni ortam ambiyans aydıntlatma teknolojisi de orta bardak tutucuyu, yolcu ve sürücü yan ayak bölmesini aydınlatıyor. Hoparlörlerin etrafındaki yeni halkalar ve alüminyum kaplamalı hava delikleri de daha yüksek bir kalite oluşturuyor. İlk kez yeni i20’de karşımıza çıkan 10.25 inçlik dijital bilgi ve eğlence ekranı, yeni KONA’da da Elite donanım seviyesinde sunuluyor. Daha alt donanım seviyelerinde ise 8 inç bilgi ekranı sunuyor. Yenilenen KONA, Eco, Comfort ve Sport olmak üzere 3 farklı sürüş moduna sahip. Seçilen sürüş modu aynı zamanda 10.25 inçlik supervision gösterge bilgi ekranı ile entegre oluyor ve ekranın grafik temasını da değiştiriyor. Araçta; Şerit ve Yol Takip Asistanı, Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi aktif güvenlik önlemleri, giriş seviyesi donanım paketleri de dahil olmak üzere standart olarak sunuluyor.

Hibrit motor seçeneği eklendi

Hyundai KONA, üç yeni motor seçeneği ile satılacak. KONA’daki 136 beygirlik 1.6 litrelik dizel motor, yeni eklenen 48V hafif hibrit teknolojisi sayesinde bir önceki modele oranla yaklaşık yüzde 10 yakıt ekonomisi sağlıyor. Yenilenen dizel motoru ile KONA, performansı kadar verimli yakıt tüketimiyle de öne çıkıyor. 1.6 litrelik benzinli motor ürettiği 198 beygir güç ile Hyundai KONA’yı sınıfının en güçlü otomobili yapıyor. Turbo beslemeli bu motoru sayesinde araç 0’dan 100 kilometre hıza 7.7 saniyede çıkıyor.  Daha ekonomik bir motor seçeneği isteyen kullanıcılar 7 ileri DCT şanzımanla gelen 1.0 litrelik benzinli motoru tercih edebilecek. 120 beygir güç üreten Turbo beslemeli bu motor, 100 km’de 5.3 litre yakıt tüketerek dizel motora bir alternatif sunmuş oluyor. Yeni KONA, Style, Smart, Elite ve N Line olmak üzere üzere dört farklı donanım seviyesine sahip. KONA 1.0 litre T-GDI ve 7DCT şanzıman kombinasyonu sadece Style ile sunulurken daha yüksek konfor için Smart, Elite ve N Line’ı seçmek gerekiyor. KONA’nın 1.0 litre turbo benzinli motor seçeneği 281 bin TL’den başlıyor. 1.6 litre dizel 48 MHEV Elite de 358 bin TL’lik etikete sahip.

B-SUV’da liderliği korumak istiyor

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “KONA, B-SUV segmentinde satışa sunulduğu ilk günden beri güzel bir çıkış yakaladı ve özellikle son iki yılda ülkemizin en sevilen modellerinden biri haline geldi. 2020 yılında da B-SUV segmentinde müşterilerimizin en çok tercih ettiği otomobil olarak zirveye oturdu. Yeni teknolojik özellikleri, kullanışlı yapısı ve şık tasarımıyla KONA’nın amacı B-SUV segmentinde 2021 yılında da liderliği korumak. Bunun için KONA’nın dinamik görüntüsüne ve performanslı olduğu kadar ekonomik olan yeni nesil hafif hibrit motorlarına güveniyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!