Auto Ajans

Haberler

Yeni Niro’nun elektrikli ve hibridi geldi

Yeni Niro’nun elektrikli ve hibridi geldi
Paylaş
Ağustos 20
09:56 2022

Kia Niro yenilenen yüzüyle Türkiye’de satışa sunuldu. Niro’nun hem hibrit hem de elektrikli versiyonu tüketecilerle buluştu. Yeni Kia Niro Hibrit, 1.6 litrelik benzinli ve elektrik motoruyla 141 beygir kombine güç sağlıyor. Yeni Kia Niro EV 204 beygir güç ve 255 Nm torka sahip elektrik motorunu 64.8 kWh batarya ile birleştirerek 460 km menzil sunuyor. Niro, 50 kW DC şarj istasyonlarında 65 dakikada, 100 kW DC istasyonlarda 45 dakikada yüzde 80 şarj olabiliyor. Her iki SUV, ilk etapta Prestige paketiyle satışa çıktı. Niro Prestige; Ön Çarpışma Engelleme Asistanı, Şerit Takip ve Şeritte Kalma Asistanı, Uzaktan Akıllı Park Asistanı gibi tüm sürüş destek sistemlerinin yanında soğutmalı ön koltuklar, hafızalı sürücü koltuğu ve elektrikli yolcu koltuğu, 10.25 inç Supervision gösterge paneli, 10.25 inç navigasyonlu multimedya sistemi gibi konfor ve teknoloji donanımlarını barındırıyor.

Yeni Niro’nun gelişmiş sürüş destek sistemleri (ADAS), hem yolda sürüş anında hem de park ve manevra sırasında yüksek koruma sağlamak için tasarlandı. Kör noktada başka bir araçla olası bir çarpışma algılandığında, Kör Nokta Çarpışma Engelleme Asistanı (BCA) Niro’yu otomatik olarak frenleyerek arka taraftaki araçlarla çarpışmayı önlemeye yardımcı oluyor. Dikey bir park yerinden geri geri çıkarken Arka Çapraz Trafik Çarpışma Önleme Asistanı (RCCA), her iki taraftan başka bir araç yaklaştığında sürücüyü uyarıyor. Sistem, sürücü herhangi bir reaksiyon göstermediğinde ve bir çarpışma kaçınılmazsa otomatik olarak fren uyguluyor. Park stresini azaltmak için, sürücü araçtan indiğinde aracın kendi kendine park etmesini sağlayan Uzaktan Akıllı Park Asistanı (RSPA) sistemine sahip olan araç, diğer nesnelerle çarpışmayı önlemek için ultrasonik sensörler kullanıyor. Gaz, fren ve vitesi yöneterek park manevrasını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Aracın yolunda bir nesne algılandığında sistem otomatik olarak fren yapıyor. Güvenli bir şekilde park ettikten sonra Güvenli Çıkış Asistanı (SEA), araçtan inerken arkadan bir araç yaklaştığında uyarı veriyor ve elektronik çocuk kilidi arka koltuktaki yolcuların arka kapıyı açmasını engelliyor. Yeni Niro ayrıca Kia’nın ikinci nesil Ön Çarpışma Engelleme Asistanı (FCA 2) sistemiyle de donatıldı. FCA 2, sürücülerin olası çarpışmalardan kaçınmasına yardımcı olmak için otomobiller, bisikletliler ve yayalar dahil olmak üzere yol kullanıcılarının hareketini sürekli olarak izliyor. Sistem ayrıca kavşaklarda güvenliği en üst düzeye çıkarmak için Kavşak Dönüşü ve Kavşak Geçişi işlevlerini de içeriyor. Hibrit Niro 1 milyon 199 bin 900 TL, elektrikli Niro 1 milyon 399 bin TL’ye satılıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!