Auto Ajans

Haberler

Yeni Qashqai’ye e-POWER motor

Yeni Qashqai’ye e-POWER motor
Paylaş
Mart 04
08:04 2021

Nissan, C-SUV segmentinin öncü modeli Qashqai’nin üçüncü jenerasyonunu modelini tanıttı. Segmentinin lideri konumunu güçlendirmeyi hedefleyen yeni Qashqai, 2007’de tanıtılmasından bugüne kadar 3 milyon adedin üzerinde satışa ulaşmasıyla öne çıkıyor. Yeni Qashqai bu yıl içerisinde Avrupa ve Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni CMF-C platformunu kullanan Qashqai, aynı zamanda yenilikçi e-POWER elektrikli sistemini getiriyor. Yeni nesil Qashqai, önceki iki neslin tasarımını ve konseptini daha da geliştirdi. Daha verimli motor seçeneklerini, daha geliştirilmiş bir araçla buluşturan Qashqai, daha yüksek segmentlere ait sürüş deneyimini sunmayı hedefliyor.

Büyüdü, genişledi, teknolojisi arttı

Qashqai önceki nesiller gibi Nissan Avrupa Tasarım Departmanı tarafından ortaya çıkarıldı. Üçüncü nesil Qashqai, daha kaslı ve modern bir tasarıma kavuştu. Daha ince full LED farlara sahip Qashqai, Nissan V-Motion ön panjuru ile dikkati çekiyor. Aks aralığı 20 mm artan aracın uzunluğu 35 mm büyüdü. Bununla birlikte 25 mm yükselen Qashqai’nin genişliği 32 mm arttı. Bu sayede aracın bagaj hacmi 50 litre daha genişledi. Yeni Qashqai’nin içerisinde daha fazla konfor ve bağlantı teknolojileri yer alıyor. Aynı zamanda da tasarımda da premium his artırılmak hedeflenmiş. Yeni kabin mimarisinde beyaz ambiyans aydınlatmaları kullanılmış. Android Auto ile kablosuz Apple CarPlay dahil olmak üzere bağlantı sistemleri sunan Qashqai, daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü 9 inç bilgi-eğlence sistemine sahip. Ayrıca yüksek çözünürlüklü ve tamamen elektronik 12.3 inç gösterge ekranı da geliştirildi.

Elektrikli motorlar geliyor

2024’te Avrupa’da satışların yüzde 50’sini elektrik motorlu olarak gerçekleştirmek isteyen Nissan, 1.3 DiG-T benzinli motoru mild hibrit teknolojisiyle buluşturuyor. Aynı zamanda elektrikli Leaf modelinde geliştirilen e-Power teknolojisi yeni Qashqai’ye aktarıldı. Araç, iki-dört çeker versiyonlarla birlikte 6 ileri manuel ve yeni Xtronic şanzımanlarla sunacak. 1.3 DiG-T benzinli motor 138 beygir ve 156 beygir Mild Hibrit motor seçenekleriyle tercih edilebilecek.

Son çeyrekte Türkiye’de

Yeni Nissan’ın önemli bir gelişimi olarak e‑POWER versiyon sunulacak. Günlük kullanımda da keyif verecek şekilde tasarlanan sistemde, yüksek güce sahip batarya ve güç ünitesi, 1.5 litre benzinli motorla ve 140 kW’lık elektrikli motorla kombine ediliyor. Sistemin çıkış gücü 187 beygir olarak açıklandı. Bu sistem ile birlikte şarj gerektirmeden elektrikli aracın kesintisiz hızlanması sağlanabiliyor. E-Power teknolojisinde benzinli motor, elektrik üretmek için kullanılıyor ve elektrik motoru tekerleklere güç veriyor. Bu sayede motor her zaman düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu elde edecek şekilde çalışabiliyor. Nissan Türkiye, yeni Qashqai’yi satışa yılın son çeyreğinde sunacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!