Auto Ajans

Haberler

Yeni SUV’u showroom trafiğini uçurdu

Yeni SUV’u showroom trafiğini uçurdu
Paylaş
Kasım 17
07:20 2022

Toyota merakla beklenen yeni SUV modeli Corolla Cross Hybrid’i Türkiye’de satışa sundu. Lansman dönemine özel olarak 835 bin TL’den başlayan fiyatlarla showroomlardaki yerini alan Corolla Cross Hybrid, ‘Efsane Bambaşka Bir Boyutta’ sloganıyla yollara çıktı. Corolla Cross Hybrid, C-SUV segmentine rekabeti daha da artıracak. Adana’da yapılan test sürüşlerinde konuşan oyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Corolla Cross Hybrid’in SUV segmentine büyük bir hareket getireceğine inandıklarını belirterek, “Yeni Corolla Cross Hybrid modelimiz her geçen gün talebin arttığı SUV segmentinde kısa zamanda tüm dengeleri alt üst edecek. Corolla Cross Hybrid, markamızın giderek genişleyen SUV stratejisinin de kalbinde yer alacak” diye konuştu.

10 bin adedin üzerinde talep geldi

Müşteri tercihlerinin SUV modellere yönelmeye devam etiğinin altını çizen Bozkurt, şunları kaydetti: “2017 yılında 117 binli seviyelerde olan SUV segmentinin bu yıl 200 bin adet civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. 5 yıl içerisinde hacmin neredeyse ikiye katlandığını söyleyebiliriz. Müşteri tercihlerinin değişimi sonucunda sedan segmenti konumunu kaybetmeye devam ediyor. İlk 9 ayda sedanların pazar payı yüzde 40.1’den yüzde 37.4’ye düşerken, SUV’ların payı yüzde 34.9 seviyesinden yüzde 40.4’e çıktı. Ve bu trend artarak devam edecek. Corolla Cross Hybrid, markamız adına da gelecek yıldan itibaren ana modellerden biri haline gelecek. Kasım ve Aralık ayında Corolla Cross Hybrid satış adedimiz 2 bin 700 olacak. Önümüzdeki yıl ise 10 bin adet Corolla Cross Hybrid satışı hedefliyoruz ve aslında bu rakam bizim talebimizin neredeyse yarısı. Oldukça iddialı bir ürün ve biz fiyat konusunda da iddialıyız. Bu açıdan gelecek yıl Corolla Cross Hybrid için bu adedin yetersiz kalacağını tahmin ediyoruz, çünkü müşterilerimiz araçları daha fiziksel olarak görmeden 10 binin üzerinde oldukça ciddi bir talep aldık. Aynı zamanda tüm zamanların en yoğun showroom trafiğini yaşıyoruz. Bu ilgiyle birlikte gelecek yıl da Corolla Cross sıra yazacak bir model olacak. Bu adetlerle birlikte Corolla Cross önümüzdeki yıldan itibaren en çok satan ikinci model konumuna yükselecek. Hatta orta vadede en çok satan modelimiz haline gelmesi bizi şaşırtmayacaktır.”

2023’te satış rekoru kıracak

Yıl sonu ve 2023 hedeflerine de değinen Ali Haydar Bozkurt, “Geçtiğimiz yıldan bu yana planlama yapmakta güçlük çektiğimiz bir dönemi yürütmeye çalışıyoruz. Üretim bacağında çip krizi sorunlarıyla yıla başladık, ardından lojistik ve ham madde krizi baş gösterdi. Bunların üzerine Rusya-Ukrayna savaşı başlayınca durum daha kompleks bir hale dönüştü. Kasım ayındaki öngörülerimize göre planlanan adette ürün gelirse son 2 ayda yaklaşık 14 bin araç satışı gerçekleştirerek, yılı 49-50 bin adetle kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl tüm belirsizliklere karşın tüm zamanların rekorunu kıracak hedefe sahibiz. Corolla Cross Hybrid’in de katkısıyla birlikte 2023 yılında şimdiye kadarki en yüksek satış adedimize ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Avrupa’nın en büyük Corolla Cross pazarı olacağız

Bozkurt, Türkiye’nin Corolla Cross modelinin Avrupa’daki en çok satan pazarlarından biri olacağını belirtti. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su, şöyle devam etti: “Önümüzdeki yıl Avrupa için üretim yıllık 50 bin civarındayken bunun yaklaşık yüzde 20’sini Türkiye pazarı olarak biz satacağız ve böylece Corolla Cross’un en büyük pazarlarından biri haline geleceğiz. Bununla birlikte 1.8 litre hibrit araçların yüzde 75’inin satışı da Türkiye pazarında gerçekleşecek. Bu açıdan yeni modelimiz SUV ürün yelpazemizi genişletirken aynı zamanda stratejik konumuyla da öne çıkacak. Bu yüksek adetler Corolla Cross’un Toyota’nın Türkiye’de SUV liderliğine giden yoldaki en önemli modelimiz olmasını sağlayacak.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!