Auto Ajans

Haberler

Yeni Yaris Cross daha güçlü hibrit ile geliyor

Yeni Yaris Cross daha güçlü hibrit ile geliyor
Paylaş
Mayıs 20
07:59 2024

Toyota’nın Avrupa’da en çok sattığı modeli olan Yaris Cross yenilendi. Toyota’nın ‘Dünyada Yılın Şehir Otomobili’ unvanına sahip B-SUV modeli, Haziran’da Türkiye’de satışa sunulacak. İspanya’nın Mallorca adasında gerçekleşen uluslararası test sürüşlerinde kullandığım Yaris Cross Hybrid, ilk olarak 2021’de piyasaya sunuldu. Kısa sürede gerek hibrit teknolojisi gerek kompakt boyutları Avrupa’da büyük ilgi gördü. Yaris Cross’a baktığımızda dış tasarımda ufak makyaj detayları belirleyici oluyor. Çift gövde rengiyle de tercih edilebilen yeni Yaris Cross, daha geniş ve güçlü görünüme sahip ön-arka tampon tasarımıyla öne çıkıyor. Yeni 17 inç siyah alaşım jant seçeneği, yeni Granit Gri ve Neptün Mavi renk alternatifleri ile kabinde yer alan yeni koltuk tasarımı Yaris Cross’ta dikkat çeken özellikler.

Makyajlı Toyota Yaris Cross’un uluslararası test sürüşleri İspanya’nın Mallorca adasında gerçekleştirildi.

Araçtaki en önemli yenilik ise motorda yaşanmış. Toyota, yeni Yaris Cross Hybrid’i iki farklı tam hibrit seçeneğiyle müşterilerine sunacak. 5’inci jenerasyon hibrit sistemde 116 beygirlik versiyonun yanı sıra yüksek performans ve düşük yakıt tüketimiyle öne çıkan 130 beygirlik versiyon olacak. 1.5 litrelik yeni tam hibrit sistemi, daha büyük ve daha güçlü bir elektrik motoruyla kombine ediliyor. 185 Nm torka sahip Yaris Cross Hybrid 130, daha atak bir sürüş sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.7 saniyede tamamlıyor. 101-116 g/km CO2 emisyonu ile sınıfının en düşük değerlerini sunan araç, 100 km’de 4.5 lt-5.2 lt yakıt tüketiyor. Yaris Cross Hybrid 116, 116 beygir güç ve 141 Nm torkuyla düşük hızlarda daha keskin tepkiler veriyor. 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4.5 lt-5.1 lt. 0’dan 100 km/s hızlanması 11.2 saniye.

Göstergeler tamamen dijital oldu

Aracın boyutları bir önceki jenerasyonla aynı. 4.180 mm uzunluğa, 1.765 mm genişliğe, 1.595 mm yüksekliğe ve 2.560 mm aks aralığına sahip. Yeni Yaris Cross Hybrid’nin 397 litrelik bagaj hacmi, koltuklar katlandığında 1.097 litreye ulaşıyor. Yeni Yaris Cross Hybrid’da görülen değişikliklerden biri bilgi ve eğlence sistemlerinde yaşanmış. 12.3 inç tamamen dijital gösterge kullanılırken, daha hassas 10.5 inçlik multimedya ekranına yer verilmiş.  Yeni Yaris Cross Hybrid gelişmiş multimedya sistemi, artırılmış işlemci gücü sayesinde komutlara daha hızlı yanıt veriyor. Sistemde; geliştirilmiş ses tanıma sistemi ve doğal konuşma dilini tanıyabilen yerleşik “Hey Toyota” sesli asistanı da yer alacak. Ayrıca, kablosuz şarj ünitesi, akıllı giriş ve çalıştırma sistemi, 10 inç ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı, Nanoe-x teknolojili çift bölgeli otomatik klima ve sürücü/ön yolcu koltuk ısıtma gibi özellikler düşünülmüş.

Safety Sense 3 artık standart

Yeni Yaris Cross Hybrid’de Toyota Safety Sense 3 standart. Güvenlik paketinde; Akıllı Şerit Takip Sistemi, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Otomatik Yanan Uzun Farlar, Yaya, bisikletli ve motosikletli algılama özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, Acil Durum Direksiyon Desteği, Trafik İşareti Algılama Sistemi ve Acil Durum Durdurma Sistemi bulunuyor. Aktif Viraj Yardımcısı ise virajlarda yönlendirme desteği vererek kullanıcının sürüş yükünü azaltarak yolculukları kolaylaştırıyor. Arka Koltuk Hatırlatma Sistemi (RSRS) arkada çocuk veya evcil hayvan bırakılması durumunda görsel ve sesli uyarılar veriyor.

Hibrit pazarından yüzde 75 pay aldı

Yeni Yaris Cross Hybrid’in lansmanında sorularımızı yanıtlayan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Yaris Cross, birkaç yıl önce tanıtılmasına karşın Toyota markasının güçlü ürün gamının en önemli modellerinden birisi haline geldi. Satışa sunduğumuz 2022 yılından bu yana 5 bin 277 adetlik satış elde ettik. Tam hibrit motoruyla segmentinde farklı bir konumlandırmaya sahip. Şimdi bu farkını Yaris Cross’ta iki hibrit seçeneği sunarak daha da derinleştireceğiz. 2023’te 3 bin adet üzerinde Yaris Cross satışı gerçekleştirdik. Bu yıl hedefimiz, sadece tam hibrit motor seçenekleri ile bu adedin üzerine çıkmak olacak” dedi. Bozkurt, yeni Yaris Cross Hybrid ile birlikte yeni Yaris Hybrid’i Haziran’da satışa sunacaklarını kaydetti.

Tam hibrit teknolojisini SUV, sedan ve hatchback olmak üzere tüm binek araç segmentlerinde sunduklarının altını çizen Ali Haydar Bozkurt, şunları söyledi: “Yenilenen ürün gamıyla daha fazla kullanıcıyla hibrit teknolojisini buluşturacağız ve herkesin düşük emisyonlu, çevreci araçlar kullanmasına öncülük etmeye devam edeceğiz. İlk 4 ayda tam hibrit pazarında Toyota olarak yaklaşık yüzde 75 pay ile ilk sırada yer aldık. Sürüş deneyimi, yakıt tüketimi ve elektrikli-benzinli iki dünyayı bir araya getiren tam hibrit teknolojisi bugün müşterilerimiz tarafından satış sonrasında sağladığı avantajlar açısından da çok tercih edilmeye devam ediyor.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!