Auto Ajans

Haberler

Yeni yatırımın ilk meyvesi 2023’te

Yeni yatırımın ilk meyvesi 2023’te
Paylaş
Ekim 20
09:08 2021

Koç Holding Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, yılın başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projeleri hayata geçirmek için 2 milyar euroluk Türkiye’nin en büyük özel sektör otomotiv yatırımını açıkladıklarını belirterek, “Yatırımın, daha çok yolun başındayız, şu an yüzde 20’si gerçekleşti. Bu yatırımın, Ford Otosan’ın yıllardır gururla sürdürdüğü ‘Ford Avrupa’nın ticari araç üretim üssü’ unvanını taçlandırmasının yanı sıra yatırımımızın üreteceği ilk aracın çok da anlamlı bir yanı var. Zira üreteceğimiz ilk aracı inşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında hattan indireceğiz” dedi.

Elektrikli dönüşüm çok hızlı

Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı Ecotorq’un lansman töreninde konuşan Koç, yeni projeyle ilgili şunları kaydetti: “Elektrikli araç konusu, otomotiv sektöründe bizlerin yaptığı hedef tahminlerin çok ama çok üzerinde bir hızla gerçekleşiyor. Her sene tahminlerimizi yeniden yukarı doğru revize etmek durumunda kalıyoruz. Bu gibi stratejik yatırımları, yani inşallah elektrikli pili de burada üretebilirsek bambaşka yerlere gidecek konu. Ancak bu gibi stratejik yatırımları ülkemize çekmek kolay değil. Çok büyük bir çabanın, iknanın ve rekabetin neticesinde gerçekleşiyor. Hem başka markalarla mücadele ediyorsunuz. İşte burada Ford, Volkswagen beraber. Oturdular, beraber araç üreteceğiz dediler. Ya onun fabrikasına gidecek, ya onun. Ford’un fabrikasına gidecekse ya Otosan’a Ford’un buradaki fabrikasına gidecek, başka bir yere de gitme ihtimali var. Dolayısıyla hem temsil ettiğimiz markanın diğer fabrikalarıyla kıyaslandığınızda en cazip şartları ve üretim kabiliyetini sunmanız gerekiyor. Son derece rekabetçi olan otomotiv sektörümüz bu ve benzeri yatırımlar neticesinde otomotivin geleceği olan elektrikli araçlar sektöründe de büyük bir adım atmış olacaktır.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!