Auto Ajans

Haberler

Yenilenen Clio ile hedef ne?

Yenilenen Clio ile hedef ne?
Paylaş
Ocak 26
07:58 2020

Renault MAİS, yenilenen Clio için ‘İşin adını baştan koyacağız. Onun adı Clio’ sloganıyla iddialı hedefler belirledi. Şirket yıl sonuna kadar Clio IV ile yeni Clio’yu aynı anda satacak. Clio satışlarının yüzde 75’ini 5. jenerasyon Clio’nun oluşturması bekleniyor. 2020 sonundan itibaren Clio IV ile birlikte Clio Sport Tourer’ın da üretimi sona erecek. Peki Renault MAİS’in hedefleri ne? Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “B segmenti toplam pazardan aldığı yüzde 25 pay ile Türkiye’nin 2’nci büyük segmenti, B-HB alt segmenti de yüzde 13.5 pay ile 3’üncü büyük sınıf özelliği taşıyor. Clio, B-HB segmentinden elde ettiği yüzde 46 pay ve en yakın rakibinden yaklaşık 4 kat fazla satış rakamı ile bu segmentin lideri konumunda yer alıyor” dedi.

Hedef yüzde 18 pazar payı

Türkiye’nin en çok satılan 2’nci modeli olan Clio’nun 5. neslini müşterileriyle buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Çağdaş, şöyle devam etti: “Yeni Clio’nun Türkiye’de OYAK Renault fabrikalarında üretilmesi ve dünyaya ülkemizden ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur vesilesi. Yeni Clio, yenilenen kaslı tasarımı, yüksek teknolojileri, kalitesi ve bir üst segmente ait özellikleri ile segmentinin referans modeli olmayı sürdürecektir. “Clio’ların en iyisi” yeni Clio ile segment liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz.” Toplam pazarın bu yıl 550-600 bin adet düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini belirten Berk Çağdaş, “Grup olarak 2019’da yüzde 17.8 pazar payı elde ettik. Hedefimiz üzerine çıkıp yüzde 18’i yakalamak. Ama en önemlisi daha verimli bir şirket olmak için çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de 300 binden fazla sattı

Clio 1990 yılından bu yana 15 milyon adetten fazla satarak Renault’nun en çok satan modeli.  Türkiye pazarına ilk olarak 1995’te giren Clio’dan 300 binin üzerinde satıldı. Renault’nun yeni tasarım dilinin öncü modeli olan 4. nesil Clio, ülkemizde 2012’den bu yana 185 bin 731 satış adedine ulaşarak segmentinde en çok satılan model oldu. 2012’den beri Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk 3 modeli arasında yer alan Clio IV, geçen yıl 24 bin 213 satış adedi ile Türkiye model sıralamasında 2’nci sırada tamamladı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!