Auto Ajans

Haberler

Yenilenen GLA Türkiye’de satışta

Yenilenen GLA Türkiye’de satışta
Paylaş
Ağustos 30
10:41 2023

Mercedes-Benz’in kompakt SUV modeli GLA yenilendi. Yeni radyatör ızgarası otomobilin karakterini daha da güçlendirirken, zarifçe gizlenen güç kubblerine sahip motor kaputu kendine güvenli görünümü öne çıkarıyor. Yeniden tasarlanan ön tampon GLA’nın off-road genlerine işaret ediyor. Modernize edilen LED ön farlar ve LED arka stop lambaları, 19 inç beş çift kollu alaşım jantlar öne çıkıyor. Multimedya ve gösterge paneli ekranları, önemli ölçüde iyileştirilen iç mekânın öne çıkan özelliklerinden biri. Araçta 10.25 inçlik gösterge paneli ve 10.25 inçlik bilgi-eğlence paketi standart olarak sunuluyor. Standart olarak yer alan deri direksiyonun yanı sıra ilk kez olarak AMG Tasarım Konsepti ile ısıtmalı direksiyon simidi de opsiyonel olarak sunuluyor. Yeni GLA, standart olarak ARTICO deri ve DINAMICA mikrofiber kumaşa sahip spor koltuklarla donatılıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak modaya uygun adaçayı yeşili rengi de tercih edilebiliyor.

Donanım seviyesi yükseltildi

Mercedes-Benz, GLA’nın standart donanımını önemli ölçüde geliştirmekle kalmadı, müşteri taleplerini karşılamak üzere de uyarladı. Örneğin, baz donanım seviyesi; deri direksiyon simidi ve LED ön farlar dışında Uzun Far Asistanı, geri görüş kamerası ve USB paketini içeriyor. Park Paketi ve Ayna Paketi de standart donanımlar arasında yer alıyor. Koltuk ısıtma, anahtarsız giriş, metalik boya, kör nokta yardımcısı ve navigasyon da yeni GLA’nın standart donanımları arasında. Daha fazla fonksiyonel donanım, gerçek müşteri davranışıyla tasarlanmış paketlerde bir araya geliyor. Araçlar renk, döşeme, süsleme ve jant seçimleriyle müşteri tarafından bireysel olarak konfigüre edilebiliyor.

Yeni nesil MBUX sistemiyle donatıldı

Yenilenen GLA, yeni ekran stillerine sahip en güncel MBUX nesli ile donatılıyor. Klasik stil, tüm sürüş bilgilerini sağlarken Spor stil, devir saati ile daha dinamik bir görünüm sergiliyor. Güvenli stil ise ekran görünümünü temel içerikle sadeleştiriyor. Navigasyon, Yardım Destek ve Servis modları dışında 64 farklı ortam aydınlatması rengiyle zengin bir kişiselleştirme çeşitliliği ortaya çıkıyor. Medya, telefon, araç özellikleri gibi işlevler dokunmatik ekran veya direksiyon üzerindeki pedlerle kullanılıyor. Ayrıca artık standart olarak sunulan Apple CarPlay veya Android Auto bağlantısı kablosuz gerçekleşiyor. Bunun dışında GLA ek bir USB-C bağlantı noktasına ve daha yüksek USB şarj gücüne sahip. Tüm USB girişleri aydınlatılmış durumda.

Yarı hibrit motor sistemi

Tüketimi ve emisyonları daha da azaltmak için, yeni GLA’nın benzinli motoru elektrik destekli çalışıyor. Dört silindirli motor seçeneği ile standart olarak yedi vitesli DCT çift kavramalı şanzımanla donatılıyor. Yarı hibrit sistemde kayış tahrikli marş jeneratörü ile ek 48 voltluk entegre güç kaynağı yer alıyor. Bu ilk kalkış veya ara hızlanma anında, anlık olarak 10 kW (14 bg) ek güç anlamına geliyor. Yeni GLA toplamda 177 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor. Aracın 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 6.6-7.3 lt. Yeni GLA’nın fiyatı 2 milyon 473 bin TL.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!