Auto Ajans

Haberler

Yenilenen Qashqai yollara çıktı

Yenilenen Qashqai yollara çıktı
Paylaş
Ocak 17
19:46 2022

Uzun zamandır beklenen yeni Nissan Qashqai nihayet Türkiye’de satışa sunuldu. C-SUV’a ilk bakışta V Motion ön ızgara, ince ve keskin hatlarıyla öne çıkan LED farlar ve siyah/gri tavan tasarımı göze çarpıyor. Araç 1.3 lt hacimli hafif hibrit motorla geldi. Yeni Qashqai 158 beygir ve 270 Nm tork üretirken, 6 ileri manuel ile XTRONIC CVT şanzıman seçenekleri sunuluyor. Nissan yeni Qashqai’nin motorunda daha fazla verimlilik sağlayan ve karbon emisyonunu azaltan hafif hibrit teknolojisini kullandı. Hafif hibrit teknolojisinde, benzinli motor 12V elektrik sistemi ve lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Lityum-iyon batarya, enerji geri kazanım sistemi sayesinde frenleme esnasında açığa çıkan enerjiyi depoluyor ve gerektiği zaman elektrik motoruna göndererek benzinli motoru destekliyor. Bu sayede benzinli motor üzerindeki yükü azaltarak yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor ve araç daha uzun süre stop/start konumunda kalabiliyor.

Masaj fonksiyonlu ön koltuklar

Qashqai’de ilk kez kullanılan 12.3 inç genişliğindeki tamamen dijital gösterge paneli, kişiselleştirilebilen 13 farklı bilgilendirme ekranı seçeneği sunuyor.  İç mekanda kablosuz Apple CarPlay altyapısına sahip 9 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı öne çıkıyor. Ayrıca BOSE mühendisleri ile geliştirilen 10 hoparlörlü (8 hoparlör & 2 Subwoofer) ses sistemi öne çıkıyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde ilk kez yeni Qashqai’de tanıtılan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, hızı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği konforu artırıyor.

Çarpışmayı önleyen sistemle donatıldı

Yeni Qashqai’de sınıfında ilk kez kullanılan, Önsezili Akıllı Çarpışma Sistemi, öndeki üç araca kadar algılayıp araçlardan birisi fren yaptığında sürücüyü uyarıp, çarpışmayı engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra Qashqai’de ilk kez kullanılan Akıllı Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon Destekli Şerit Takip Asistanı, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Akıllı Kör Nokta Önleme Sistemi yer alıyor. SUV’da 4×4 çekiş sistemi özelliğinin de olduğunu belirtelim.

Dört farklı donanım paketi ile satılıyor

Yeni Qashqai’de 3 farklı sürüş modu standart olarak sunuluyor: Eco, Standard, Sport. 4×4 çekiş tercih edildiğinde özellikle ilk kalkışta kilit fonksiyonunu devreye alarak optimum çekiş sağlayan off-road ve kar sürüş modları daha ekleniyor. Yeni Nissan Qashqai, 4 farklı donanım paketi (Tekna, Design Pack, Skypack, Platinum Premium) ve 4×4 çekiş sistemi seçeneği ile 626 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. En donanımlı versiyonda fiyat 842 bin TL’ye ulaşıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!