Auto Ajans

Haberler

Yenilenen Tiguan lükse terfi etti

Yenilenen Tiguan lükse terfi etti
Paylaş
Nisan 08
08:05 2024

Volkswagen’in dünyada en çok satan modellerinden biri olan Tiguan, yeni tasarımı ve yeni teknolojileriyle 15 Nisan’da showroom’larda yerini alacak. Çeşme’de tanıtılan üçüncü nesil Tiguan, MQBevo platformu sayesinde Touareg teknolojilerine kavuşmuş. Test ettiğim Tiguan gerçekten çıtayı oldukça yükseltmiş. Donanım seviyesi, konforu, yol tutuşu ve yüksek teknolojisiyle yeni Tiguan’ı küçük Touareg’e benzettim. Yeni Tiguan tamamen premium seviyeye çıkmış. Kaslı-agresif tasarımı, aracın uzadığı ve genişlediği hissini uyandırıyor. Özellikle iç mekan çok daha ferah hale gelmiş, bagaj büyümüş. Ancak yeni Tiguan, eskisine göre sadece 3 cm uzamış, genişliğinde bir değişiklik olmamış. Yeni Tiguan’ın fiyatının mevcut Tiguan’a oranla yüzde 5 ile 7 arasında daha yüksek olması bekleniyor. İkinci jenerasyon 1.5 TSI Tiguan’ın fiyatı
2 milyon 4 bin TL ile 2 milyon 501 bin TL arasında değişiyor. Bu da fiyatı 2.1 milyon ile 2.7 milyon lira olacak demek. Lansman fiyatının en büyük avantajı seçim sonrası döviz kurlarının bir miktar gevşemesi.

Türkiye’de 100 bin adet sattı

Her çeşit yol durumunda konforlu ve güvenli sürüş deneyimi sunan DCC Pro ve dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri olan HD Matrix farlar gibi ileri teknolojiler sayesinde Tiguan’ın segmentindeki en lüks SUV modeli haline geldiğini söyleyen VW Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “2007 senesinde ilk defa müşterilerle buluşan Tiguan, son 5 senede Volkswagen Grubu’nun en çok satan modeli haline geldi. Dünyada 7.6 milyon satış adedine ulaşan Tiguan, bu başarıyı Türkiye’de de devam ettirdi. Ve Türkiye’de 100 bin adede yakın müşteriyle buluştu” diye konuştu.

48 voltluk hafif hibrit sistem

48 Volt hafif hibrit sistem (eTSI), Golf’ten ve yeni Passat’tan sonra yeni Tiguan’da da karşımıza çıkıyor. 1.5 litre hacmindeki motor 150 beygir güç üretiyor. eTSI teknolojisi sayesinde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve ön yolcu koltuğunun altında bulunan Li-ion batarya şarj ediliyor. Güç aktarma organlarının kalbini oluşturan 1.5 eTSI EVO2 motor, Gelişmiş Aktif Silindir Yönetimi (ACTplus) ile donatılmış. ACTplus ile dört silindirden ikisi motorun çalışma gereksinimine göre mümkün olduğunca sık olarak kapatılıyor. Hafif hibrit teknolojine sahip eTSI sistemi, sürücü ayağını gaz pedalından kaldırdığında benzinli motorun tamamen kapatılmasını mümkün kılarak mekanik sürtünmeyi azaltıyor. Sonuç olarak, 0.5 litre/100 km’ye varan daha az yakıt tüketimi sağlanabiliyor. Yeni Tiguan’da ayrıca 193 beygirlik 2.0 TDI SCR motor seçeneği yer alıyor. 2.0 turbo beslemeli dizel motorda 4MOTION dört tekerden çekiş sistemi standart. Her iki motor seçeneği 7 ileri DSD şanzımanla sunuluyor.

Bagaj hacmi 652 litreye ulaştı

Yeni Tiguan önceki nesline kıyasla 30 mm daha uzun (4.539 mm) ve tavan rayları hariç 4 mm (1.639 mm) daha yüksek. Yeni SUV modelin bagaj hacmi, 37 litre artışla 652 litreye ulaşıyor. Koltuklar katlandığında bagaj kapasitesi 1.650 litreye çıkıyor. Aynı zamanda, arka koltuklar ileri-geri hareket ettirilebiliyor ve sırtlığın da eğim ayarı bulunuyor. Baş mesafesi önde 9 mm (1.058 mm) ve arkada 10 mm (1.022 mm) artarak, iç mekanda daha ferah bir his sunuyor.

Yeni Tiguan’da özellikle ileri teknolojiler öne çıkıyor. Dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri IQ.LIGHT HD Matrix, opsiyonel olarak sunulan çift valfli adaptif süspansiyon sistemine sahip “DCC Pro”, direksiyon arkasına yerleştirilen shift by wire yeni vites kontrol kumandası, yeni nesil MIB4 yazılım tabanında geliştirilen 12.9 inç bilgi eğlence sistemi ve masaj ile havalandırma işleviyle yeni ergoActive koltuklar, premium hissi yaşatıyor.

Yorgunluk algılama sistemi standart

Yeni Tiguan Life, Elegance ve R-Line donanım seviyeleriyle müşterilerle buluşuyor. Tiguan tüm donanım seviyelerinde, arka planda yenilenmiş bir yazılıma sahip yeni nesil 12.9 inç bilgi ve eğlence sistemi ve 10.25 inç dijital gösterge paneli Digital Cockpit Pro ile sunuluyor. Volkswagen’in IQ.DRIVE sürüş destek sistemleri kapsamında geliştirilen; şerit takip asistanı Lane Assist, yaya ve araç algılama özelliklerine sahip acil durum frenleme sistemi Front Assist, dinamik trafik işareti algılama sistemi Dynamic Road Sign Display, gelişmiş dikkat ve yorgunluk algılama sistemi Driver Attention Monitor, yeni Tiguan’ın tüm donanım seviyelerinde standart.

Life donanım seviyesinde; 17 inç alüminyum alaşım jantlar yer alıyor. Ayrıca bu donanım seviyesinde, ısıtmalı ön koltuklar ve ısıtmalı direksiyon, Adaptif Hız Sabitleyici ACC ve geri görüş kamerası, akıllı park asistanı Park Assist Plus, sürüş profil seçimi Driving Profile Selection, sürüş deneyim kumandası Driving Experience Control, 10 renkli ambiyans aydınlatması öne çıkan özellikler arasında.

Elegance’ta; alüminyum alaşım jantlar 18 inçe yükseliyor. Tiguan LED Plus farlar, uzun far asistanı, 3 boyut görünümlü LED stop lambalarına sahip. Ön kısımda Volkswagen logosuna doğru uzanan yatay LED ışık şeridi Elegance donanım seviyesinden itibaren araca daha göz alıcı bir görünüm kazandırıyor. Bu donanımdan itibaren standart olarak sunulan panoramik cam tavan ile aracın yaşam alanı daha ferah bir hale geliyor. Masaj özelliğine sahip ArtVelours Eco mikrofiber döşemeli ErgoActive ön koltuklar bu donanımda standart sunulurken, yarı otonom sürüş asistanı Travel Assist ve acil durum asistanı Emergency Assis” ile şerit değiştirme asistanı Side Assist ve arka trafik asistanı Rear Traffic Assist standart sürüş asistan sistemlerine ekleniyor.

‘R’ donanımda yarı otonom sürüş asistanı

R-Line donanım seviyesinde ise içeride “R” logolu deri direksiyon, R-Line özel tasarım spor koltukları, alüminyum pedallar ve siyah tavan döşemesi; dışarıda ise R-Lin” özel tasarım ön ve arka tamponlar, 19 inçlik Coventry jantlar, ön radyatör ızgarası ve yan aynaların altındaki R logosu öne çıkıyor. Tiguan’ın Elegance ve R-Line donanımlarında geliştirilmiş sürüş asistan sistemleri standart olarak sunuluyor. Bunlar arasında; yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” ve acil durum asistanı “Emergency Assist”, adaptif hız sabitleyicisi “ACC”, ön bölge asistanı “Front Assist”, şerit değiştirme asistanı “Side Assist” ve arka bölge yaya tanıma asistanı, şerit takip asistanı “Lane Assist” , akıllı park asistanı “Park Assist Plus” yer alıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!