Auto Ajans

Haberler

Yenilenen VW Amarok Türkiye’de

Yenilenen VW Amarok Türkiye’de
Paylaş
Mayıs 09
15:03 2023

Volkswagen Ticari Araç’ın premium pick-up modeli Amarok, yüzde 100 yenilenmiş ikinci nesliyle Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni Amarok’ta 2.0 litre 205 beygir dört silindirli çift turbo ve 3.0 litre 240 beygir V6 motor seçenekleri yer alıyor. Life, Style, Style Plus, PanAmericana ile Aventura olmak üzere beş farklı donanım seviyesinde satışına başlanan aracın lansmana özel fiyatı 1.2 milyon TL’den başlıyor. Amarok’un özgün tasarımı yeni neslinde büyük ölçüde değiştirilerek, daha güçlü görünen bir gövdeyle karşımıza çıkıyor. Ön bölümde, Volkswagen DNA’sını yansıtan keskin hatlı yeni ön tasarım dikkat çekiyor. Alüminyum alaşımlı jantlar ve arazi lastikleri, güçlü bir görünüm sergiliyor. Yeni Amarok’un tüm donanımlarında 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor. 4MOTION sisteminde sunulan modlara ek olarak dördüncü bir mod (4A modu) düşünülmüş. Sürücü, orta konsoldaki döner düğmeyi kullanarak dört farklı çekiş modu arasından seçim yapabiliyor. 

4A modu uzun mesafeli yolculuklarda daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. 4A modunda tork, dört tekerleğe ihtiyaca göre dağıtılıyor ve ön akstaki tork en fazla yüzde 50 olabiliyor. Bu modda güç dağılımı tamamen değişken olup, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığı için kullanılabiliyor. Bir diğer mod olan 4H modunda 4MOTION çekiş sistemi, örneğin karlı yollardan güvenli bir şekilde geçmek için motor gücünü tekerleklere azaltılmış bir oranda aktarıyor. Ön ve arka akslar arasındaki tork eşit oranda dağılırken, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığında kullanılabiliyor. Ek olarak, 4L modu, zorlu arazi koşullarında off road kullanımı için üçüncü bir seviye olarak bulunuyor. 20 km/h’lik hıza kadar kullanılması önerilen bu mod sadece sürüş hızı 5 km/h’nin altında olduğunda devreye alınabiliyor. Bu modda ön ve arka akslar arasında tork eşit oranda dağılıyor. Amarok özellikle dördüncü mod olan 2H modunda verimli bir sürüş sağlıyor. 2H modunda gücün tamamı arka tekerleklere yönlendiriliyor.

25’ten fazla yeni ADAS sistemi

20 adedi tamamen yeni olmak üzere 25’ten fazla gelişmiş sürüş destek sistemi yeni Amarok’ta sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getiriyor. Adaptif hız sabitleme sistemi, otomatik park assist, 360 derece kamera, şerit takip asistanı, kör nokta algılama ile şerit değiştirme asistanı, şehir içi acil frenleme yeni Amarok’ta ilk kez sunuluyor. 

Teknolojik ve dijital ön konsol

Yeni Amarok’un iç mekanında; gösterge paneli, dijital ekran ve yeni kontrol düğmeleri ergonomik olarak sürücüye göre uyarlanmış durumda. Yeni Amarok’un Life donanımında 8 inç, diğer donanım seviyelerinde 12.3 inç boyutunda dijital gösterge paneli bulunuyor. Aracın bilgi-eğlence sistemi, Life donanım seviyesinde 10.1 inç, diğer donanımlarda 12.0 inç dik yerleştirilmiş dokunmatik ekran ölçülerine sahip.

1.19 ton taşıma kapasitesi var

Yeni Amarok’ta, döner düğme kullanılarak arkadan itiş (2H) ve dört tekerlekten çekiş fonksiyonları (4A, 4H, 4L) arasından seçim yapılabiliyor. Ayrıca bilgi-eğlence ekranı üzerinden 6 farklı sürüş modundan biri seçilebiliyor: Yeni Amarok; 1.19 tona kadar taşıma, 3.5 ton çekiş kapasitesi ve fonksiyonel yükleme alanına sahip. 5.350 mm uzunluğuna sahip yeni Amarok, bir önceki neslinden 96 mm daha uzun. 173 mm artışla 3.270 mm’ye ulaşan aks mesafesi daha fazla yaşam alanı anlamına geliyor. Yeni Amarok’un yaklaşma açısının 30 dereceye, uzaklaşma açısının 26 dereceye ve sudan geçme yüksekliğinin 80 cm’ye çıkarılmasıyla off road kabiliyetleri de artırıldı.

Türkiye’de 24 bin adet sattı

Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Dünya genelinde 830 bin adedin üzerinde satış başarısına ulaşmış olan Amarok, Türkiye pazarına sunulduğu 2011 yılından bu yana marka satış adetlerimize, marka pazar payına ve imajına büyük katkı sağlamış olan bir modelimiz. Amarok’un ilk versiyonu, pazarda büyük ilgi ve beğeni görmüştü. 10 yıllık dönemde 24 bine yakın satış adedine ulaşma başarısını gösterdi ve halen en yüksek ikinci el değerine sahip modellerden biri olmayı sürdürüyor. Yeni nesliyle Amarok’un çıtayı daha da yukarı taşıdığını görüyoruz. Birçok ülkeden önce Türkiye pazarına sunma ayrıcalığını yaşadığımız yeni nesil Amarok, güçlü ve verimli motorları, 4MOTION teknolojisi, sunduğu premium konfor, yepyeni ön konsolu ve dijital ekranıyla çok daha karizmatik bir duruş sergiliyor. Yeni Amarok sahip olduğu üstünlükleriyle markamızın premium pick-up sınıfındaki iddiasını sürdürüyor. Müşterilerimizin çok beğendiği ve talep göstereceği bir model olmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!