Auto Ajans

Haberler

‘Yenisi çıktı, aracımı değiştireyim’ dönemi bitti

‘Yenisi çıktı, aracımı değiştireyim’ dönemi bitti
Paylaş
Ocak 17
07:02 2022

Otomotiv  Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle otomobillerin zamlandığını belirterek, “Hepimiz konuşuyoruz; ‘Bir araç bu kadar para olur mu?’ diye. Maalesef oldu. Şimdi bunu kim alacak sorusu var” diye konuştu. Önümüzdeki dönemde ticaretin şeklinin bir miktar değişeceğini ve ihtiyaçların  alışveriş dürtülerini tetikleyeceğini kaydetti. Yenigün, “Zevkler ya da farklı yaklaşımlarla olmayacak. Otomobilini değiştirecek insan, değiştirmek zorunda olduğu için satın alacak. Veya şirketin üzerine aldığı araçları garanti kapsamında kullanıp değiştiriyor. Mecburiyetten kastım bu. 2 yıllık garanti değil de 3 yıllık garanti ile alacak belki. Ancak o dönemde değiştirmek zorunda kalacak. Yeni bir model çıktığı için 1.5 yılda değiştirmeyecek. Veya perakende müşterisi yeni model çıktığında ‘Otomobilimi değiştireyim’ demeyecek de garanti süresinin sonuna kadar bekleyecek” değerlendirmesini yaptı.  

Daha umutla bakmasını sağlayan başka bir dinamiğin de olduğuna dikkat çeken OSD Başkanı, şöyle devam etti:  “İnsanlar kendilerini korumaya alacak. Bugün maalesef mala yatırdığınız para, mevcut ekonomik sistemden dolayı sizi korumaya aldı. Bugün neden bayilerde hiç araç yok? Tek nedeni tedarik sanayi mi? Bunu düşünmek çok büyük saflık olur. İnsanlar araç alıp kendi paralarını korumaya alıyorlar. Araç alması gereken insanların davranışları değişecek ancak pazara yeni müşteriler girecek diye düşünüyorum. O yüzden dramatik bir satış beklentisi tahmini yapmıyorum. Düşeceğine dair beklentim o kadar yok. Sistemin kendi içerisinde bir dengeye oturacağını, önümüzdeki dönemde yeni müşterilerin de otomotiv sektörüne gireceğini ve satışların belli bir seviyede oluşacağını düşünüyorum.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!