Auto Ajans

Haberler

Yerli hibritler yeni ÖTV teşviğinin şansını artırır mı?

Yerli hibritler yeni ÖTV teşviğinin şansını artırır mı?
Paylaş
Ocak 27
05:30 2020

Türk otomotiv sektöründe bu yıl vergi indirimi ve hurda teşviği beklenmiyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı geçtiğimiz günlerde Ankara’yla yaptıkları görüşmelerden çıkan sonucu bu şekilde özetlemişti. Ancak Renault Grubu’nun Gelir İdaresi Başkanlığı’na sunduğu hibrit araçlara sağlanan ÖTV desteğinin genişletilmesine yönelik çalışma, gündeme oturacak gibi görünüyor. Şirket kısa süre içinde yeni bir düzenlemenin çıkmasını bekliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanıtı olumlu mu olumsuz mu olur, bekleyip göreceğiz. Hem günümüzün teknolojisini hem yerli üreticileri vergi indirimiyle desteklemek, Türk otomotiv sektörünün geleceği açısından da önemli.

Tüm dünya konvansiyonel motorlu araçlardan yavaş yavaş uzaklaşırken, Türkiye’ye hibrit yatırımları geliyor. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ile 2016’da başlayan hibrit serüveni, Ford Otosan, Oyak Renault ve son olarak Hyundai Assan ile devam ediyor. Türkiye, Avrupa’da hibrit araç üretim merkezi olarak öne çıkıyor. Hiç kuşkusuz ÖTV teşviğinin kapsamının genişletilmesi, yeni yatırımların önünü açabilir. Hibride ÖTV desteği çağrısına doğal olarak Hyundai Assan da katılacaktır. Ankara’ya hibritle ilgili bir rapor sunacaklardır, indirim isteyeceklerdir. Renault’nun teşvik maddesinde yazdığı gibi elektrik motor gücüne göre yüzde 50 indirim uygulanmasını talep etmesi mantıklı.

Yeni yatırımların şansını artırır

Toyota’nın 450 milyon dolar yatırımla Sakarya fabrikasının kapasitesini 280 bin adede yükseltmesi ve Türkiye’nin ilk hibrit modeli C-HR’ı üretmesi, Ekim 2016’da getirilen teşvikte etkili olmuştu. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un tüm dünyada olduğu gibi hibrit araçlara teşvik uygulanması için yoğun çaba göstermesi, elini taşın altına sokması hâlâ hafızalarda. Tabii o dönemde teşvik sisteminden faydalanan tek ürün vardı. Şimdi ise birçok marka genişletilmiş ÖTV indiriminden faydalanabilecek. Türkiye’de 300 milyon euro yeni Clio’ya, 100 milyon euro da hibrit motora yatırım yapan Renault Grubu ile Hyundai Assan’ın hibrit motorlu yeni i20 ve yeni B-SUV modelleri, yeni düzenlemenin şansını artırdığını düşünüyorum. Umarım yüksek ve karmaşık ÖTV sistemine sahip Türkiye, dünyada benzerleri gibi hibride pozitif ayrımcılık yapar ve yatırım rekabetinde bir adım öne çıkar.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!