Auto Ajans

Haberler

Yerli otodan 10 yılda 1 milyon adet üretecek

Yerli otodan 10 yılda 1 milyon adet üretecek
Paylaş
Ocak 28
07:10 2020

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yıllık 175 bin adetlik kapasitesiyle 2022 yılında üretime başlayacak Gemlik’teki fabrikanın temelini bahar aylarında Mayıs gibi atmaya hazırlanıyor. Şirket 1 milyon metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek fabrikanın 18-20 ayda tamamlanması bekleniyor. İlk C-SUV üretecek olan TOGG, 2030’da model yelpazesini 5 modele çıkaracak. Planlamaya göre, 2027 yılında 100 bin araç bantlardan inecek. 5 modelle birlikte 2032’de 160 binlik üretime ulaşılacak. Türkiye’nin Otomobili’nin ihracatı 2024 yılında başlayacak. TOGG, Avrupa pazarları ile şarj altyapısına sahip Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapmayı planlıyor. İlk etapta üretimin yüzde 10’unun yurt dışı pazarlara satılması öngörülüyor. Bu rakam gelen talebe göre artacak.

Ülkemizin 60 yıllık hayali yerli otomobili Bilişim Vadisi’nde detaylıca inceleme fırsatı buldum.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Türkiye’nin Otomobili’yle ilgili yatırım ve üretim detaylarını ilk kez otomotiv gazetecileriyle Bilişim Vadisi’nde paylaştı.  Belirlemiş oldukları zaman çizelgesine sadık kalarak ilerlediklerini söyleyen Karakaş, “Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda Mayıs ayı gibi temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 6 ile 8 ay arasında da makinelerin kurulumu sürer. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL’lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Kurulacak fabrikanın akıllı fabrika konseptinde olacağına dikkat çeken Karakaş, “Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak ikonik bir tasarıma sahip olmasını hedefliyoruz. Öte yandan dünyada imalat hattı konusunda en iyi firmalar ile görüşüyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!