Auto Ajans

Haberler

Yerli otomobile ÖTV teşviği

Yerli otomobile ÖTV teşviği
Paylaş
Temmuz 08
16:39 2019

Torba yasadan Türkiye’nin Otomobili’ne teşvik sürprizi çıktı. AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan torba yasanın 19’uncu maddesine göre, Ar-Ge çalışmaları Türkiye’de yapılan ve üretilen elektrikli motorlu otomobillerin ÖTV’si 31 Aralık 2035 tarihine kadar şirketlere destek olarak sağlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, elektrikli otoların satışından elde edilen ÖTV tutarını, bu araçları üreten şirketlere üçer aylık dönemler halinde nakit olarak verecek. Veya vergi borçlarına sayılarak mahsup edecek. Türkiye’de elektrikli otomobillerden kilovata göre, yüzde 3 ile 15 arasında ÖTV alındığını ekleyelim.

Meclis’e gelen kanun teklifinin şartlarından yüzde 100 elektrikli olacak Türkiye’nin Otomobili üzerinde çalışan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yararlanabilecek. Anadolu Grubu, BMC, Kök Ulaşım Taşımacılık (İnan Kıraç), Turkcell, Zorlu Holding ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) oluşturduğu babayiğitlere yatırımların proje bazında desteklenmesi kapsamında 2035 tarihine kadar teşvik sağlanmış olacak. TOGG, ilk otomobilini 2022’de satışa sunacak. C-SUV olacak ve tasarımı onaylanan ilk prototip bu yıl Aralık’ta ilk kez görücüye çıkacak. Yerli otomobilin 2030’a kadar model yelpazesi 5’e ulaşacak. Ayrıca 2030’a kadar 3 modelin face lift’i gerçekleşecek. Yerli otomobilin ihracatına 2024 yılında start verilecek.

Türkiye’de geliştirme şartı

Torba yasanın 19’uncu maddesi şöyle: “Yatırımların proje bazında desteklenmesi ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun 80’inci maddesi kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen bu kapsamda sera etkisi yaratan egzoz gazı salımını tamamen ortadan kaldıracak teknolojilerin geliştirilmesi için münhasıran Türkiye’de geliştirdikleri elektrikli motorlu taşıt araçlarını Türkiye’de imal eden mükelleflerin, destek kararında belirlenen kadarıyla, bu yatırımları dolayısıyla Kanunun 32/A maddesi kapsamında hak kazandıkları yatırıma katkı tutarını, söz konusu malların ilk iktisabı dolayısıyla 31 Aralık 2035 tarihine kadar vergi dairesine ödenen özel tüketim vergisinin, takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle bu mükelleflere kısmen veya tamamen nakden ya da vergi borçlarına mahsuben ödenmesi suretiyle kullandırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!