Auto Ajans

Haberler

Yerli otonun ismi ne olacak?

Yerli otonun ismi ne olacak?
Paylaş
Haziran 27
07:00 2019

Uzun süredir ülkemizin gündeminde olan yerli otomobil projesinin detayları yavaş yavaş belli oluyor. Türkiye’nin Otomobili’nin 2022 yılında yollara çıkması planlanırken, yürütülen çalışmalar hız kazandı. 25 Haziran’da birinci yılına giren Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), aracın prototipini yıl sonuna yetiştirmek için harıl harıl çalışıyor. Merakla beklenen Türkiye’nin Otomobili’nin iç ve dış tasarımı belli oldu. Buna göre pazara sunulacak ilk araç son dönemin yükselen yıldızı C-SUV olacak. 2030’a kadar model yelpazesi 5’e ulaşacak. Ayrıca 2030’a kadar
3 modelin yenilemesi yani face lift’i gerçekleşecek. Yüzde 100 elektrikli aracın menzili 500 km olacak.

Peki Türkiye’nin Otomobili’nin ilk prototipi ne zaman sergilenecek? TOGG, yürüyen prototipi Aralık’ta ilk kez görücüye çıkarmayı planlıyor. Bunun yanı sıra markanın tanıtılması da hedefleniyor. Kolay söylenebilen, akılda kalacak global model isimleri için ajanslar görevlendirildi. Türkiye’nin Otomobili’nde tasarımın nasıl olması gerektiği halka da soruldu. Klinik çalışmalarla vatandaşın istekleri, beğenileri ve ihtiyaçları belirlendi. Ve tasarım aşamasında Türk tüketicisinin beklentileri dikkate alındı. Birden fazla prototip tasarlanırken, içlerinden biri seçildi ve TOGG tarafından onaylandı. Elektrikli, otonom sürüşe hazır, diğer araçlarla bağlantılı akıllı otomobilin akıllı fabrikasının temelinin 2019 sonunda atılması planlanıyor. Yer konusunda alternatifler bulunuyor, değerlendirmeler yapılıyor.

Neden ilk model C-SUV seçildi?

Türkiye’nin Otomobili’nin Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk elektrikli SUV olacağının altını çizen TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, neden C-SUV segmentinde bir araç seçildiğini şöyle aktardı: “Yola koyulur koyulmaz ülke çapında 2 binin üzerinde kişiyle araştırma yapıldı. Bu araştırma sonunda ülkemiz pazarında C segmentinde bir SUV’a olan talebin yüksek olduğunu gördük. Pazar tahminleri de gelecek 7-8 yıl içinde sedan pazarının yüzde 1-2, SUV’ların yüzde 8’in üzerinde büyüyeceğini işaret ettiği için ilk ürünümüzün C-SUV olmasına karar verdik.”

20 start-up örneği inceleniyor

Türkiye’nin Otomobili’nde TOGG, farklı projeleri de yakından takip edip, inceliyor. Danışman olarak dünyaca ünlü Boston Consulting Group seçilmiş. TOGG’un ‘iyilerin iyisi’ bir ürün geliştirme sürecini hayata geçirmek için yola çıktığını söyleyen Gürcan Karakaş, Boston Consulting Group ile dünyada mobilite alanında faaliyet gösteren 20’ye yakın start-up örneğini incelediklerini kaydetti. Bu inceleme sonucunda şirketlerin başarılı oldukları ve hata yaptıkları alanları gördüklerini belirten Karakaş, iş planlarını bu şekilde oluşturduklarını ifade etti.

Hedefimiz ekosistem yaratmak

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, son dönemde sık sık gündeme gelen projenin geç kaldığı şeklindeki eleştirilerine şöyle yanıtladı: “İşin doğası gereği zaten kısa olmayan bir süreci yönetiyoruz. Çünkü doğuştan elektrikli bir araç geliştirmek, var olan bir aracı elektrikli hale dönüştürmekten çok daha farklı bir proses ve doğal olarak daha uzun sürüyor. Yaptığımız iş aynı zamanda bir marka yaratmak ve otomobilden daha fazlasını, yani bir ekosistem ortaya çıkarmak.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!