Auto Ajans

Haberler

1 milyonluk pazar için iki şart

1 milyonluk pazar için iki şart
Paylaş
Ocak 13
05:25 2020

‘Türkiye’nin Otomobili’ tüketicileri olduğu gibi bayileri de heyecanlandırdı. Bayiler şimdiden Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun (TOGG) bayisi olmak için talepte bulunmak istiyor. Yerli otomobille heyecanlandıklarını ve gurur duyduklarını ifade eden Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşeceğini söyledi. Erdemir, “Türkiye’nin Otomobili gerek tasarımı gerek yüksek teknolojisiyle ve geleceğin teknolojisi elektrikli motoruyla ‘Bu alanda biz de varız’ dedirtiyor. Türkiye, birçok modelde bulunmayan özelliklere sahip yerli otomobille direkt birinci ligde rekabet edecek. Yerli otomobil 2022’nin son çeyreğinde yollara çıkacak. Ancak şarj istasyonu altyapı, bayi ve servis teşkilatı için şimdiden planlamalar yapmak gerek. Türkiye’nin Otomobili’nin bayisi olmayı bir milli mesele olarak görürüz. Yerli otomobili tüketicilerimize sunmaktan gurur duyarız” diye konuştu.

Yeni genel müdürler enerji katacak

Opel ve Hyundai gibi köklü, birçok alanda öncü markaların bayisi olmalarından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, “Erzurum’da maceralı ve zor bir yolculuk eşliğinde otomotiv sektörüne Opel bayiliği ile girdik. Sonrasında İstanbul Opel ve Hyundai bayiliklerini alışımız ile değişim ve gelişim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir sonraki kuşak için dinamiklere hızla uyum sağlayabilecek bir zemin yaratmak hiç durmadan projelerimizi tutkuyla sürdürüyoruz” dedi.Vizyonlarının araç satmanın çok ötesinde “Müşterisi İle En İlgili Bayi Olma” anlayışı olduğuna dikkat çeken Erdemir, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına hızlı ve etkin çözümler üretmek ve “Müşteri Mutluluğu Ötesinde Müşteri Çoşkusu Sağlamanın” her zaman öncelikli hedefleri olduğunu belirtti. Yüksel Erdemir, “2020 yılında Opel ile Hyundai markalarının yeni ama güven veren ve enerjik genel müdürleri, işimizin her alanında uzman ve deneyimli kadrolar, müşteri odaklı kusursuz hizmet anlayışımız ile tüm beklentileri karşılayıp önemli başarılara imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Erdemir, özellikle rekabet yoğun, inişli-çıkışlı değişken pazar koşullarını farklı sorumluluklar altında deneyimlerek öğrenen iki dinamik genel müdüre sahip olmalarının Opel ve Hyundai markaları için çok değerli bir kazanım olduğunun altını çizdi. Yüksel Erdemir, bu vesileyle görevlerine yeni atanan Opel Genel Müdürü Alpagut Girgin ve Hyundai Genel Müdürü Murat Berkel’e yeni görevlerinde başarılar diledi. 

1 milyonluk pazar için 2 şart önemli

Yeni yıla yönelik değerlendirmeler yapan Erdemir, şunları kaydetti: “Faizlerin biraz daha aşağı yönlü hareketi şaşırtıcı olmaz ancak bu oranlar kur istikrarı eşliğinde devam ederse sektörümüz çok hızlı bir toparlanma ile çok rahat şekilde bir kaç yıl içinde 1 milyonlu adetlere ulaşabilir. Ancak bu kısa vadede toparlanma için iki anahtar unsur bir araya gelmeli. Düşük faiz ve kur istikrarı.”

2’nci elde hareket sürecek

İkinci el piyasasının oldukça iyi olduğunu ifade eden Yüksel Erdemir, “Ciddi miktardaki alıcı sıfır otomobillerin fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla alternatif olarak ikinci ele yöneliyor. Bu nedenle Erdemir Otomotiv olarak düşük kilometreli, hasarsız, kusursuza yakın ikinci el araçları stoğumuza dahil etmeye çalışarak bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz. Öngörümüz 2020 yılı içinde de ikinci el araçlara olan rağbet aynı hızıyla devam edecek” dedi. Erdemir yaptığı pazar değerlendirmesinde, sıfır otomobil pazarındaki fiyatların ve son aylarda markaların yaşadığı kısıtlı stok miktarının önemli sayıdaki alıcıyı 2. ele yönelttiğini bu iki anahtar nedenin etkisiyle 2. el pazarının 2019’u 8 milyon adede yakın bir rakamla kapandığını ifade etti.

100 TL’lik kârın sadece 1’i satıştan

Kıyasıya rekabetin yaşandığı otomotivde kârlılık konusunun üretici firmalar kadar bayiler açısından da büyük önemi bulunduğunun altını çizen Yüksel Erdemir, otomotiv sektöründe kâr marjlarının giderek düştüğünü söyledi. Sektörde elde edilen 100 liralık kârın sadece 1’inin yeni araç satışından, yaklaşık 90’ının ise servis ve yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerden geldiğini ifade eden Yüksel Erdemir, yetkili satıcıların artık otomobil satışından değil, satış sonrasından kazandığını belirtti. Erdemir, 2000’li yılların başında yetkili satıcıların elde ettikleri kârda yeni araç satışının payı yüzde 8’ler civarındayken, bu oran 2010’lardan itibaren düşüş trendi içinde seyrederek bugün yüzde 1’lere kadar geriledi” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!