Auto Ajans

Haberler

Yerli Renault Duster siparişe açılıyor

Yerli Renault Duster siparişe açılıyor
Paylaş
Mayıs 07
10:56 2024

“Renault Uluslararası Oyun Planı 2027” kapsamında, Türkiye’yi hem Avrupa pazarı hem de uluslararası ihracatta merkez haline getirmeyi amaçlayan en önemli adımlardan biri atıldı. Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen yeni modeli Duster, İstanbul’da gerçekleştirilen basın lansmanı ile tanıtıldı. Yeni Renault Duster, hem Türkiye pazarına sunulacak hem de dünyaya ihraç edilecek. Mayıs ayı sonunda ön siparişe açılacak olan Renault Duster, Temmuz’da yollarda olacak.

145 beygirlik tam hibrit motor

Yeni Renault Duster; Clio, Captur ve Arkana modellerinde kullanılan CMF-B platformu ile üretilen yüksek teknolojili bilgi-eğlence donanımlarına sahip SUV olarak öne çıkıyor. Yeni Renault Duster, 4.34 metrelik uzunluğunu koruyor. Bagaj hacmi ise 594 litreye ulaşmış. İç mekânda ise yaklaşık 29 litrelik saklama alanı sunuyor. Araçta, tam hibrit, 48V yarı hibrit ve LPG motor seçenekleri yer alacak. 145 beygir güç üreten tam hibrit motor seçeneği, 100 km7de ortalama 5 lt yakıt tüketiyor. Araç, karma döngüde yüzde 20’ye varan, şehir içi döngüde ise yüzde 40’a kadar avantaj sağlıyor. Yolculuk süresinin yüzde 80’ine kadar elektrik modunda çalışabilmesinin yanı sıra yine elektrik modunda ilk kalkış hareketini yapabiliyor. 

Yeni Renault Duster aynı zamanda 6 ileri vitesli manuel şanzımanla eşleştirilen 130 beygirlik gelişmiş 1.2 litre yarı hibrit motor seçeneği ve 4×4 güç-aktarma sistemiyle sunulacak. 3 silindirli turbo benzinli motoru, yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu ve daha akıcı bir sürüş için ek tork sağlamak üzere 0.8 kWh kapasiteli 48V batarya ile desteklendi. Bu versiyonun ortalama tüketimi 100 km’de 6 lt.

5 farklı sürüş modu var

4×4 özellikleriyle donatılan Renault Duster, farklı sürüş koşullarını kapsayan beş off-road moduna sahip: Auto, Eco, Off-Road, Çamur&Kum ve Kar. Gelişmiş 4×4 ekranı; pusula, altimetre, yanal ve dikey açılarının yanı sıra tork dağılımı da dahil olmak üzere sürücüye zorlu koşullarda gerekli tüm bilgileri sağlıyor. Ayrıca multimedya ekranı 360 inç kameraya doğrudan erişim sağlarken, her viteste çalışan ve 30 km/s hıza kadar ayarlanabilen eğim iniş yardımcısı da içeriyor. Bunun dışında Yeni Renault Duster 4×4, gelişmiş dinamik performans için çok kollu bir arka süspansiyona sahip. Yeni Renault Duster’da daha rahat ve konforlu bir sürüş deneyimi sunmak üzere 17 adede kadar yeni nesil sürüş destek sistemi mevcut. Araçta güvenlik ön planda tutulmuş. Şeritte kalma asistanı, şeritten çıkma uyarısı, aşırı hız uyarısı ve otomatik uzun/kısa far hem konforu hem de güvenliği artırmak üzere günlük sürüşü destekleyen özelliklerden sadece birkaçı. Otomatik acil durum fren sistemi ve “e-call” Acil Durum Çağrı sistemi de acil durumlarda destek sağlıyor.

Üçü birarada YouClip kolaylığı

Yeni Renault Duster’ın iç mekânı dış tasarımıyla uyum içinde olup, sakin ve dingin bir ortam yaratmak üzere tasarlandı. Titanyum Gri vurgulara sahip modern bir ön konsol, sağlam malzemeler, kaliteli grafik arayüzler, gri vurgulu özel koltuk döşemeleri ve koltuk sırtlığının üst kısmına entegre edilen Renault logosu gibi özel ayrıntılar bir araya gelmiş. Yeni Renault Duster, kabinin farklı noktalarında (ön konsol, orta konsol, bagaj) yer alan 6 bağlantı noktasından oluşan yeni YouClip sistemiyle donatılıyor. YouClip; tablet tutucusu, akıllı telefon tutucusu veya bardaklık, kanca ve lambayı birleştiren 3’ü 1 arada tutucu aksesuar gibi Renault tarafından araca özel olarak tasarlanan aksesuarları takıp sabitleme olanağı sağlıyor.

Yeni Renault Duster, iyi tasarlanmış gövde oranları ve gövdenin etrafını koruyucu bir kemer gibi dolaşan doğal, çizilmeye karşı dayanıklı, kendinden renkli, büyük ölçüde geri dönüştürülmüş malzemelerle hem sağlam hem de güven veren güçlü bir kimlik ortaya koyuyor. 17 inç veya elmas kesim alüminyum 18 inç jant seçenekleri bu güçlü görünümü destekliyor. Ayrıca Duster logolu ön kapı eklentileri ile birlikte ön ve arka tampon alt koruma kaplamalarıyla uyumlu gri ayna kapakları ayrıntıya gösterilen özenin altını çiziyor. 4×4 versiyonu, artırılmış yerden yüksekliği ve 4×4 logosuyla birlikte daha geniş yaklaşma ve uzaklaşma açılarına sahip özel tamponlarla donatılıyor. Tüm versiyonlarda farlara dikkat çekmeden yerleştirilen Renault logoları bulunurken, arkadaki aydınlatma gruplarını özel olarak tasarlanan bir şerit birbirine bağlıyor. Ayrıca yeni Renault Duster hem uzunlamasına hem de enine kullanım için tasarlanan maksimum 80 kg kapasiteli tavan raylarıyla donatılıyor. 

Bursa ihracat üssü olacak

MAİS Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Aralık 2023’te Renault Markası CEO’su Fabrice Cambolive’in katılımıyla İstanbul’da duyurduğumuz Renault Uluslararası Oyun Planı 2027 ile Türkiye’nin bir ihracat merkezi haline geleceğini ve 2027 yılına kadar Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 3’ü SUV olmak üzere 4 yeni Renault modeli üretileceğini vurgulamıştık. Bu planın ilk ve en önemli adımlarından biri olan yeni Renault Duster’ı tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Yeni Renault Duster, bildiğimiz Duster deneyimini yeni bir boyuta ulaştıran ve bu yeni deneyimi Türkiye’den dünyaya taşıyan ayrıcalıklı bir model. OYAK’ın, Renault Group ile birlikte gerçekleştireceği 400 milyon eurounun üzerinde yatırım, yeni Renault Duster ile birlikte hem Renault’nun hem de Türkiye’nin uluslararası konumunu daha güçlendirecek” dedi.

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek de şunları kaydetti: “Yeni Renault Duster’ın Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında üretilecek olmasından gurur duyuyoruz. Yeni Renault Duster, Türkiye’de 4 yeni Renault modelini üretmemizi sağlayacak olan Uluslararası Oyun Planı 2027’nin ilk adımıdır. Yeni Renault Duster, markayı güçlendirmemize, SUV pazarındaki ayak izimizi genişletmemize ve elektrifikasyon stratejimizi uygulamamıza yardımcı olacak. Bursa fabrikamızı sadece Avrupa için değil, dünyanın geri kalanı için de bir ihracat merkezine dönüştüreceğiz. Oyak-Renault, yüksek düzeyde endüstriyel mükemmelliğe ve Avrupa’daki en iyi kalite seviyelerinden birine ulaşmıştır. Yeni Renault Duster lansmanı, Türkiye’deki endüstriyel varlığımızın gelişiminde yeni bir kilometre taşı olacak.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!