Auto Ajans

Haberler

Yerli üreticilerin 2024 senaryosu ne?

Yerli üreticilerin 2024 senaryosu ne?
Paylaş
Ekim 16
07:59 2023

Yılın son virajına girilirken, otomotiv satışları vites düşürse de 1 milyon adetlik tarihi rekorun kırılması garanti gibi. Zorlu geçmesi beklenen 2024 yılı için farklı senaryolar var. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, önümüzdeki yıl ekonominin soğutulacağını belirterek, toplam pazarın yüzde 30-40 daralacağını öngörüyor. 2024 yılı son tahmin bu kez üretici tarafından geldi. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, pazarın 2023’te 1 milyon 150 bin adedin üzerinde gerçekleşeceğini açıklayarak, “Ekim ayının da 100 binin altına düşeceğini biz beklemiyoruz. Zaten böyle olunca Ekim ayının üzerine koyunca 1 milyona geldik neredeyse. Dolayısıyla görünen o ki artık bu tahmin olmaktan da çıktı 2023 yılı 1 milyon 150 bin üzeri kapanacak” dedi.

Seçim öncesi hareketlenme olur ama…

Eroldu, 2024’te pazarın yüzde 10 küçülmesini beklediklerini kaydetti. Cengiz Eroldu, beklentilerini şöyle aktardı: “Tabii şimdi önümüzdeki yıl da ilk 3 ay bir seçim öncesi dönemimiz var. Türkiye’de her zaman bildiğiniz üzere o dönemler canlı olur, bir hareketlenme olur o dönemlerde. Ama Türkiye’nin şöyle de bir gerçeği de var, onu da görmemiz lazım. Şimdi biz reel faiz patikasına girdik, bunu Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek de sürekli söylüyor zaten. Projeksiyon enflasyona baktığımız zaman Türkiye’deki faizler bugün artık reel faizi işaret ediyor. Geçmiş enflasyona bakarsak halen eksi faiz var ama gelecek enflasyona bakarsak artık reel faize doğru gidiyoruz. Reel faizin olduğu ortamlarda ev, otomobil gibi ürünlere olan talepte bir miktar şu olur:  Niye 2022 ve 2023’te büyük bir talep patlaması oldu. Çünkü çok yüksek negatif faiz çıktı. Negatif faiz çıkınca para el yakmaya başladı.  Para el yakınca herkes mala geçmek istedi. Araç alan araç aldı, alamayan başka şeyler aldı. Sonuçta herkes bir ürün almak istedi, emtiaya gitti yani ne varsa gördüğümüz şeyi aldık. Aslında bu da çok enteresandır Avrupa’da da bunun tam tersi oluyor. Avrupalı alışık olmadığı için küt diye frene basıyor onlar, ne olacak halimiz diye. ”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!