Auto Ajans

Haberler

Yılbaşı hediyesi gibi oldu

Yılbaşı hediyesi gibi oldu
Paylaş
Aralık 25
12:10 2020

Brexit kararı alan İngiltere’nin yılın son günlerinde Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşması konusunda el sıkışması, otomotiv sektöründe ses getirdi. Türkiye otomotiv sektörünün en büyük ticaret ortaklarından İngiltere’nin AB ile ‘sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota’ anlaşması, adeta yılbaşı hediyesi olarak görüldü. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, sosyal medya hesabından ‘Çok önemli gelişme. Adeta yılbaşı hediyesi. Şimdi sırada STA (Serbest Ticaret Anlaşması) var. Her iki ülkenin bakanlıklarına şimdiden teşekkürler’ mesajı yayınladı.

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott da Twitter’dan ‘Birleşik Krallık-AB Ticaret Anlaşması’nda harika bir haber. Son 10 yılda yüzde 70 artışla 18.9 milyar sterlin olan ikili ticaret düzenlemelerimizin sorunsuz geçişini sağlamak için… Serbest Ticaret Anlaşmamızı şimdi tamamlayabiliriz. İkili ticareti büyütmek istiyoruz’ değerlendirmesini yaptı.

En kötü senaryoda 3 milyar $ kayıp

Brexit’in Türkiye otomotiv sektörüne olası etkileriyle ilgili Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) de 2019’da rapor hazırlamıştı. 13 farklı senaryo hazırlanırken, tüm hesaplamalar dikkate alındı. OSD Başkanı Haydar Yenigün, şu senaryolara dikkat çekmişti:

“5 bölge (AB, ABD, Birleşik Krallık, Çin ve Türkiye) ve iki sektörden (otomotiv ana ve yan sanayii) oluşan hesaplamalı denge modeline dayanan simülasyonlar Türkiye ekonomisi için en olumsuz senaryonun İngiltere’nin AB ile kapsamlı bir anlaşmaya varıp, Türkiye ile anlaşmaya varmaması olduğunu göstermekte. Bu durumda Türkiye’nin otomotiv ihracatının yılda ortalama 70-72 bin adet azalacağı öngörülüyor. Gerçekleşme ihtimali görece yüksek görülen anlaşmasız ayrılma durumunda Türkiye’nin İngiltere ile STA imzalama tarihi, çıkışın Türkiye otomotiv sektörü üzerindeki etkisini belirleyecek. Türkiye’nin bir anlaşmaya varmaması durumunda toplam 48-50 bin adet yıllık otomotiv ihracatı düşüşü tahmin ediliyor.” Yenigün, “Otomotiv sektörü üzerindeki Brexit şoku dolaylı etkiler de dâhil yılda 3 milyar dolar katma değer kaybına ve otomotiv sektöründe 4 bin kişilik istihdam kaybına yol açabilir” uyarısında bulunmuştu.

 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

📌AB, çevreyi korumak adına Euro 7 emisyon kriterleri ile daha sert kurallar getirmeyi planlıyor.

📌Yollardaki araçların sürekli izlenmesi ve emisyon kriterlerini karşılamayanlara km başına ceza kesilmesi gündemde.

http://www.autoajans.com/emisyon-kriterleri-daha-da-sertlesiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!