Auto Ajans

Haberler

Yıldızlara bakıp satın alıyoruz

Yıldızlara bakıp satın alıyoruz
Paylaş
Nisan 20
09:24 2019

Türkiye’de otomobil satın alma tercihlerinde bir tabu daha yıkıldı.  Tüketicilerin fiyattan sonra en çok dikkat ettiği ‘Ne kadar yakıyor?’ kriteri ilk kez üçüncü sıraya indi. Kia’nın distribütörü Çelik Motor’un küresel pazar araştırma şirketi TGI Survey Data’ya yaptırdığı anket, bu çarpıcı sonucu gözler önüne serdi. Çelik Motor Genel Müdürü Can Ağyel’in paylaştığı 5 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, fiyat otomobil seçiminde yüzde 40’lık oranla 1 numaralı belirleyici olma özelliğini korudu. Döviz kuru zamları, matraha göre yeni ÖTV sistemi ve yüksek kredi faizleriyle bu sonuca şaşmadık. Anketin sürprizi ‘güvenlik’ kriterinin yüzde 25’lik oranla ikinciliğe çıkmış olması. Maalesef Türkiye’nin ölümlü trafik kazası sayısında açık ara Avrupa birincisi olması, tüketicilerin kaygıları, güvenliğin öne çıkmasını sağladı. Özetle vatandaş otomobil satın alırken Euro NCAP, ADAC gibi çarpışma-güvenlik testlerinde verilen yıldızları dikkate almaya başlamış.

Çevre bilinci artıyor mu?

Ankette bir ilgi çeken diğer sonuç ‘çevre’den geldi. Otomobilin çevreci özelliği yüzde 10’luk oranla 15’nci oldu. Ancak 10 yıl önce ‘çevreci’ kriterinin anketlerde yer bulamadığını ekleyelim. Görünen o ki tüketicilerin ‘havaya daha az karbon salınımı, hibrit ile elektrikli’ algısı yavaş da olsa artıyor. Araç tercihinde diğer kriterler şöyle sıralandı: Yakıt tüketimi (yüzde 24), güçlü 2’nci el (yüzde 17), konfor (yüzde 17), marka imajı (yüzde 17), kalite (yüzde 16), marka güvenirliği (yüzde 15), satış değeri (yüzde 15), performans (yüzde 15), aile ve çocuklar için uygunluk (yüzde 14), ebatlar (yüzde 14), tasarım (yüzde 12), önceki deneyim (yüzde 12), iş amacı (yüzde 10).

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!