Auto Ajans

Haberler

Yılın düğünü haftaya

Yılın düğünü haftaya
Paylaş
Ocak 06
14:31 2021

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA Grubu’nun evliliğinde mutlu sona gelindi. Avrupa Birliği’nin rekabet onayından sonra iki şirketin hissedarları da birleşmeye ‘Evet’ dediler. Böylece dünyanın dördüncü büyüt otomotiv üreticisi Stellantis’in önünde engel kalmadı. İlk olarak PSA Grubu hissedarları, FCA ile birleşmeye yeşil ışık yaktı. Hissedarlar toplantısında yeni şirket Stellantis’i kurma anlaşması, Peugeot Ailesi ve Çinli Dongfeng dahil olmak üzere çift oy hakkına sahip yatırımcılar tarafından kullanılan oyların yüzde 99’undan fazlası tarafından desteklendi.

FCA hissedarlarından da birleşmeyi destekleme kararı geldi. Böylece FCA, PSA Grubu ile 52 milyar dolarlık birleşmeyi onaylayarak Stellantis’in önünü açtı. FCA Başkanı John Elkann, şirket hissedarlarının yüzde 99.15’inin birleşmeyi onaylamak için düzenlenen sanal toplantıya katıldığını açıkladı. FCA’in oy haklarının yüzde 44.4’ünü kontrol eden İtalyan Agnelli Ailesi’nin holding şirketi EXOR da oylamaya katılanların başında geldi. Stellantis’in de Başkanı olacak Elkann, şirket için bu onaylamanın tarihi bir an olduğunu söyledi. Birleşmenin 16 Ocak tarihi itibariyle tamamlanması bekleniyor. Stellantis’in 18 Ocak’ta Milano ile Paris Borsası’nda, 21 Ocak’ta da New York Borsası’nda işlem görmesi öngörülüyor. Birleşen grubun yıllık satış hacmi 7.9 milyon adede çıkacak ve 2019 verilerine göre 180 milyar euroluk gelirle yaklaşık 10 milyar euroluk işletme kârı oluşturacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Mobil Oil Türkiye, ana merkezin ‘Pandemide en az etkilenecek ülkelerden biri olursunuz’ uyarısını dikkate aldı, agresif büyüme stratejisi belirledi.

📌Türkiye, bu sayede Mobil Oil dünyasında satış hacmini en fazla artıran ülke oldu.

http://www.autoajans.com/turkiye-mobilin-en-hizlisi-oldu

🚗Cardata, 2. el pazarına yönelik satıcılarla tüketicileri buluşturan akıllı araç fiyatlandırma modülü geliştirdi.

🚗İşletmeler kendi internet siteleri üzerinden tüketicilere aracının değerini ücretsiz olarak gösterebilecek ve satın alım yapabilecek.

http://www.autoajans.com/2-elde-hemen-sat-kolayligi

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!