Auto Ajans

Haberler

Yoldaki kazalara karşı uyarıyor

Yoldaki kazalara karşı uyarıyor
Paylaş
Mart 06
13:08 2024

Volvo Cars, otomobillerinde “İleride Kaza Var Uyarısı” güvenlik özelliği sunuyor. Bu özellikle birlikte, trafik yönetim merkezinden gelen gerçek zamanlı verileri kullanan otomobiller, ilerideki kazalar konusunda sürücüyü uyarabilecek. Bu yeni güvenlik teknolojisi, Danimarka’dan başlayarak Avrupa’daki uyumlu Volvo otomobillerinde sunulmaya başlanacak. Bu özellik, sürücüyü birkaç yüz metre ilerideki bir trafik kazası konusunda anında uyaracak şekilde tasarlandı. Konum verileri, ulusal karayolu otoriteleri ve başta Volvo otomobilleri olmak üzere uyumlu otomobiller tarafından sağlanıyor.

Accident ahead alert in driver dashboard of Volvo EX40

Volvo Cars’ın 2016 yılında pazara sunduğu ve sektörde bir ilk olan bağlantılı güvenlik teknolojisi, gerçek zamanlı verilere dayanan Volvo Cars bulut sistemini kullanıyor. Bu teknoloji, Volvo otomobillerinin birbirleriyle iletişim kurmasına ve sürücüleri yakındaki kaygan yol koşulları ve tehlikeler konusunda uyarmasına olanak tanıyor. Sistem artık günün hangi saati olursa olsun ilerideki kazalara karşı sürücüyü önden uyarılabilecek. Marka, diğer ülkelerdeki ulusal trafik yönetim merkezleri ve diğer markaların otomobilleri de dahil olmak üzere Avrupa Karayolu Güvenliği Verileri ekosistemindeki diğer ortaklar tarafından paylaşılan daha fazla trafik verisini entegre etmeyi planlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!