Auto Ajans

Haberler

Brisa ihracatla büyüyor

Brisa ihracatla büyüyor
Paylaş
Ağustos 16
12:43 2021

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, yılın ilk yarısında yurt içi ve uluslararası pazarlarda güçlü performans sergiledi. Brisa, ilk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine göre FAVÖK büyüklüğünü 2.2 katına çıkardı. Şirketin toplam cirosu yüzde 71 artışla 2.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK büyüklüğü 730 milyon TL’ye ulaştı. Net kârı geçen yılın aynı dönemine göre 5 katına çıkarak 499.6 milyon TL oldu. Aynı dönemde, ihracatı tonaj bazında yüzde 66, ihracat gelirleri dolar bazında yüzde 70 artış gösterdi.

Mobilite hizmetlerinde büyüdük

İlk yarı performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “Yılın ilk yarısında, stratejik olarak belirlediğimiz önceliklerimize odaklanarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda başarılı bir performans sergiledik. Otomotiv sektörünü yeniden şekillendiren mobilite ile birlikte Brisa, ana faaliyet alanı olan lastik üretiminin ötesinde yenilikçi hizmet ve çözümlerle de sektörüne öncülük ediyor. Bu kapsamda, yılın ilk yarısında hızlı bakım servis zincirimiz Otopratik’lerde elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi çalışmalarımıza devam ettik” dedi.

Kürkçü şöyle devam etti: “Bu topraklarda yeşerttiğimiz teknolojilerimizi ve ürünlerimizi her geçen gün daha çok coğrafyaya ulaştırıyoruz ve ihracatımıza ivme katıyoruz. Birçok bölgede Lassa markamıza yaptığımız yatırımlar ile 21 ülkede pazar payımızı artırdık. Elbette tüm çalışmalarımızı uzun vadeli, somut aksiyon planları ile ele aldığımız sürdürülebilirlik yaklaşımımız üzerine inşa ediyoruz. Yolculuğumuza eşlik eden, katkı sağlayan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum. 2021’in ikinci yarısında da hedefimiz, stratejik odak alanlarımızla birlikte başarımızı sürdürülebilir kılmaktır.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!