Auto Ajans

Haberler

‘Zam gelmeden alayım’ diyenler rekor kırdırdı

‘Zam gelmeden alayım’ diyenler rekor kırdırdı
Paylaş
Kasım 03
11:09 2020

Türkiye otomotiv pazarında Eylül’den sonra Ekim’de de satış rekoru kırıldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, Ekim’de otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 93 artışla 94 bin 733 adet olarak gerçekleşti. Böylece tüm zamanların en yüksek Ekim ayı pazarına ulaşıldı. Daha önceki zirve Ekim 2017’de 91 bin 752 adetle elde edilmişti. Tahminler de satışların 93 bin adedin üzerinde çıkacağı yönündeydi. 95 bin adede dayanan satışlarla 2020’nin de zirvesine çıkıldı. Yetkililer, tedarik sorunu yaşanmasaydı 100 bin adetlik satışa rahat ulaşılacağını söyledi. Otomobil pazarı geçen ay yüzde 90.9 büyüyerek 76 bin 341 adet olurken, hafif ticari araç satışları yüzde 102.6 artarak 18 bin 392 adede ulaştı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Ekim ayı ortalama satışlara göre yüzde 48.7 arttı.

Ufukta 800 bin adetler görüldü

Pazarın yılın son virajında bu kadar hareketlenmesinde ertelenen talep, pandemi döneminde toplu ulaşımdan uzak durulması, otomobilin yeniden yatırım aracı olarak görülmesinin yanı sıra tüketicilerin döviz kurundaki yükselişin fiyatlara zam olarak yansımasından önce alım kararını öne çekmesi etkili oldu. Vatandaşın, ‘Aman zam gelmeden alayım’ düşüncesi, piyasanın daha da hareketlenmesini sağladı.

10 aylık satışlar ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 78.1 artışla 588 bin 354 adede yükseldi. Otomobil pazarı yüzde 73.1 büyüyerek 465 bin 31 adede çıktı, hafif ticari satışları yüzde 99.7 artarak 123 bin 323 adede ulaştı. Bu temponun sürmesi halinde 2020 yılının 800 bin adet ve üzerinde bir satışla kapanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!