Auto Ajans

Haberler

Zamlar sadece kur yüzünden değil

Zamlar sadece kur yüzünden değil
Paylaş
Nisan 12
07:02 2021

Döviz kurundaki artış nedeniyle otomobil fiyatları Nisan ayında zamlandı. Birçok marka yüzde 3 ile yüzde 7.5 oranında fiyat artışını otomobillere yansıttı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, fiyatlardaki artışta kur dışında birçok faktörün etkili olduğunu söyledi. Online basın toplantısında konuşan Yenigün, “Bu sene olmayan olmadı. Zaten pandemiyi yaşıyorduk, sıkıntılı ve pahalı bir üretim vardı. Bunun üzerine Japonya’da deprem oldu, Amerika Teksas’ta çok büyük bir soğuk yaşandı, orada da çip üreticileri var. Oradan da ciddi bir sıkıntı yaşadık. Üstüne Süveyş Kanalı tıkandı. Olmayacak şeyler oluyor, şu sıralar olan bitenin içinde sistemi etkilemeyen sadece yanardağ patlaması var” dedi.

Konteyner bulamıyoruz

Sıkıntılarının çok büyük olduğunun altını çizen Yenigün, şöyle devam etti: “Konteyner bulamıyoruz, çok enteresan. Dünyada bu sıkıntı, Türkiye ile alakalı bir şey değil. Dolaşım sekteye uğradığı için konteynerde sıkıntı var. Hammadde fiyatlarında inanılmaz artışlar var. ‘Araç fiyatları niye arttı?’ gibi sorular geliyor. Bunun en önemli nedeni hammadde fiyat artışı. Örneğin 700-750 dolarlık saclarda, 400-450 dolarlık artışlar olmaya başlıyor. Ortalama rakam yüzde 80. Plastik hammaddesinde yüzde 100’lük artışlar var. Çok ciddi bir sıkıntılı süreç yaşıyoruz. Bir de en son depremden sonra Japonya’da bir tane çip fabrikası yandı. Oradan da çoğunlukla otomotiv yan sanayine yarı iletken sevkiyatında ciddi sorunlar oldu. Zaten ondan dolayı da biliyorsunuz bazı fabrikalarda üretimler aksadı.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!