Auto Ajans

Haberler

Aydınlatmalı logolu ilk Volkswagen

Aydınlatmalı logolu ilk Volkswagen
Paylaş
Kasım 19
17:32 2023

Volkswagen, Touareg modelinin üçüncü neslini kapsamlı iyileştirmelerle yeniledi. Ön ve arka tasarım hatları keskinleştirildi, başta ekranlar olmak üzere teknoloji seviyesi yükseltildi, iç mekana üst seviye premium dokunuşlar yapıldı. Ön taraftaki yeni geliştirilen HD Matrix farlar, bagaj kapağı boyunca uzanan yatay LED ışık çizgisi ve animasyonlu LED arka aydınlatma, yeni Touareg’in en dikkat çekici özellikleri arasında. Yeni Touareg, Elegance ve R-Line olmak üzere iki farklı donanım seçeneğiyle satışa sunuldu. Yeni Touareg Elegance’ın fiyatı 6 milyon 795 bin lira, R-Line fiyatı 7 milyon 95 bin lira.

Yenilenen Touareg’in ilerici teknoloji seviyesi, üst düzey kaliteye sahip iç mekanı ve gücünü motor sporları geçmişinden alan üstün yol tutuşu ile Volkswagen markasının premium konumlandırmasını daha da güçlendirdiğini söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Touareg ile gösterişi sevmeyen, premium deneyim yaşamak isteyen, mütevazı bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Yeni Touareg, dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri olan HD Matrix farlarla pazara sunulan ilk Volkswagen modeli. 38 binden fazla yüksek çözünürlüklü mikro LED pikselden oluşan matrix farlar yolu her zamankinden daha iyi aydınlattığı için üst düzeyde konfor ve güvenlik sağlıyor. Bu HD Matrix aydınlatma sisteminin yakın zamanda diğer SUV modellere de aktarılması planlanıyor. Yeni IQ.LIGHT HD Matrix farların bir diğer avantajı da göz kamaştırmayan uzun farlar. Etkileşimli LED’ler karşıdan akan trafik ve öndeki araçlar için maskeleme alanının her zamankinden daha kontrollü olmasını sağlıyor.

LED ışık serisi öne çıkıyor

Yeni Touareg, yeni ön ve arka tasarımıyla hemen fark ediliyor. Ön tarafta radyatör ızgarası, farlar ve ön tamponun oluşturduğu üniteye yeni bir görünüm kazandırılmış. Logoya uzanan LED ışık şeridi, 3 lensli animasyonlu LED farlara uzanıyor. Alt bölümde ise genişleyen tampon tasarımı dikkat çekiyor. Arka kısımda kesintisiz yatay LED ışık şeridi ve kırmızı aydınlatmalı Volkswagen logosuyla görünüm daha da keskinleşiyor. Bugüne kadar Türkiye’de sunulan Volkswagen modelleri arasında ilk defa yeni Touareg’de aydınlatmalı Volkswagen logosu kullanılıyor. Aracın şıklık ve farklılığına katkı sağlayan yan aynalardaki Volkswagen logolu dış ambiyans aydınlatması, kapılar açıldığında Volkswagen logosunu zemine yansıtıyor.

Touareg’in iç mekanının yüksek kalite düzeyi daha da geliştirildi. Örneğin, orta konsol detayları artık eskisinden daha yumuşak ve ekstra konforlu. Kapı içlerinde ve konsolda bulunan çift dikiş detayları, premium hissi artırıyor. Ayrıca iki ayrı bölgede birbirinden farklı 30 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatma iç mekanı daha keyifli hale getiriyor.

Yenilenen Touareg’de, bilgi-eğlence sisteminin kullanımı optimize edildi. Discover Pro Max’e getirilen çeşitli işlevler arasında şerit detaylarını gösteren hassas navigasyon, yüksek çözünürlüklü HD harita verileri ve sezgizel kullanım sayılabilir. Bunlara ek olarak, standart sesli komut sistemi de iyileştirildi. Akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazların daha hızlı şarj edilmesini sağlamak için USB-C bağlantılarının şarj kapasitesi 45 Watt’a (daha önce 15 watt) çıkarıldı.

Güvenlik üst seviyede

Touareg’de çok sayıda kullanım kolaylığı ve sürüş asistan sistemi standart. Yarı otonom sürüş asistanı “travel Assist”, adaptif hız sabitleyicisi “ACC”, gelişmiş çarpışma hazırlığı “PreCrash 360”, kavşak asistanı “front cross traffic assist”, ön bölge asistanı “front assist”, şerit değiştirme asistanı “side assist”, şerit takip asistanı “lane assist” ve acil durum asistanı “emergency assist”, akıllı park asistanı “intelligent park assist”. Ayrıca, araçta gece görüş sistemi opsiyonel olarak sunuluyor.

VW Binek Araç Pazarlama Müdürü Tilbe Polat, yeni Touareg’in Kapadokya’daki lansmanında araçla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Sürekli 4 çeker sistem

Yeni Touareg, makyajlı versiyonunda da bir önceki versiyonuyla aynı güç aktarma sistemiyle piyasaya sürüldü. Araçta 3.0 litrelik 6 silindirli 286 beygir güç ve 600 Nm tork üreten turbo dizel motor yer alıyor.  Standart olarak 8 ileri otomatik şanzıman ve 4MOTION sürekli dört tekerlekten çekiş, bir arada sunuluyor. Touareg’in piyasa çıktığı 2002 yılından bu yana dünyada 1.1 milyondan fazla, Türkiye’de ise 3 bin 700’ü aşan müşteri ile buluştuğunu ekleyelim.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!