Auto Ajans

Haberler

Emisyon hedefinden iyice uzaklaştılar

Emisyon hedefinden iyice uzaklaştılar
Paylaş
Ağustos 10
09:43 2020

Avrupa’da çevre kirliliğini azaltmaya yönelik sıkılaşan CO2 yönetmelikleri otomotiv üreticilerine stresli günler yaşatıyor. JATO’nun yaptığı son emisyon araştırmasına göre, AB hedeflerine yakınlaşmak bir tarafa bundan uzaklaşılıyor. Araştırmalar, ortalama CO2 değerinin 2014 seviyelerine geri döndüğünü gösteriyor. Yakıt verimliliği ve yeni teknolojiler sayesinde elde edilen kazanımlar, daha büyük araçların üretilmesi, daha az dizel aracın satılması ve daha fazla SUV’un yollarda olmasıyla adeta yok oldu. Bilindiği gibi AB tarafından çizilen yol haritasına göre, 2021’den itibaren markaların sattığı yeni araçların ortalama emisyonu sınırının 95 gr/km olması gerekiyor. Ancak yapılan hesaplamalar sektörün ortalamasının 118.5 gram olacağını gözler önüne seriyor. Bu da hedeflenen değerden 23.5 gr/km fazla demek. Eğer yönetmeliklerde değişiklik veya esneklik yapılmazsa, ortalamayı yakalayamayan üreticileri önemli cezalar bekliyor. Mevcut durumda 2021’de 20.3 milyar euro, 2022’de 21.3 milyar euroluk ceza kapıda.

Hangi markalar hedefe yakın?

Geçtiğimiz yılki değerlere bakıldığında Toyota, Citroen ve Nissan en iyi ortalama değere sahiptiler ve hedefe en yakın markalar oldular. Toyota’nın 2020’nin ilk yarısında hibrit araçların payının yüzde 63 seviyelerinde olması avantaj sağlarken, Citroen’in küçük segment araçlardaki yüksek satış oranı markanın emisyon ortalamasını düşürdü. Nissan ise SUV modelleri nedeniyle ortalamasını fazla düşüremedi. Toyota’nın 2019 ortalaması 97.5 gr/km olurken Citroen’in 106.5 gr/km, Nissan’ın 112.6 gr/km olmuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!