Auto Ajans

Haberler

Apple ezberleri bozacak

Apple ezberleri bozacak
Paylaş
Mart 17
07:00 2021

Apple her ne kadar henüz iş birliği yapacak bir geleneksel otomotiv üreticisi bulamasa da, Toyota, Volkswagen gibi devlerin eleştirilerine uğrasa da otonom araç projesine hız kesmeden devam ediyor. Teknoloji devi iCar için yeni bir patente daha imza attı. Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı başvuruda bu defa akıllı kabin aydınlatma sisteminin lisans haklarını aldı. Alan bazlı otomatik aydınlatma sistemi, iç mekanda gerekli olan yerleri aydınlatma özelliğine sahip. Kamera ve sensörler, ışığın nereyi aydınlatması gerektiğine karar veriyor. Gerekli olan alana göre ışıklandırmalar tamamen açılabiliyor veya sadece bir bölge aydınlatılabiliyor.

Sürücüsüz araçta, içerideki yolculardan biri eline bir kitap aldığında kameralar bunu tespit ediyor ve otomatik olarak okuma lambası açılıyor. Benzer şekilde kameralar bir kişinin uyuduğunu algılandığında ışıklandırmaları kapatıyor ve hedefe varılmak üzereyken ışıklandırmaları otomatik olarak yakabiliyor. Apple’ın bu sistemi Siri sesli kontrol sistemiyle de çalışabiliyor. Apple aldığı yeni patentlerle otomotiv sektöründe de devrimler yapmaya hazır olduğunu gösteriyor.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!