Auto Ajans

Haberler

Avrupa’ya özel elektrikli Explorer

Avrupa’ya özel elektrikli Explorer
Paylaş
Mart 21
16:52 2023

Ford yüzde 100 elektrikli yeni Explorer’ı tanıttı. Ford’un yenilikçi elektrikli otomobil modellerinin öncüsü olan Explorer, Avrupa’da Ford markasının atağa kalkmasında önemli rol üstlenecek. Explorer, VW ile yapılan iş birliği doğrultusunda ID.4 ile birlikte MEB platformunda üretildi. Araçta 55 kWh ve 77 kWh olmak iki farklı batarya seçeneği bulunuyor. Explorer versiyonlarına göre tam şarjla 350 km ve 540 km gidebiliyor. Hızlı şarjla bataryası yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa erişebiliyor. Ford’un Köln fabrikasında tasarlanıp üretilen yeni Explorer, hareketli dokunmatik ekran SYNC Move, iç mekâna göre özel uyarlanmış sesli ve bağlantılı bilgi-eğlence sistemi, kablosuz uygulama entegrasyonu ve gelişmiş sürücü yardım teknolojisi sunuyor.

15 inç hareketli dokunmatik ekran

Explorer’ın SYNC Move bilgi-eğlence sistemi yalnızca yolcuları bağlantıda tutmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücüye uyumlu olacak şekilde sorunsuzca yukarı ve aşağı kaydırılabilen ve değerli eşyalar için özel bir saklama alanını gizleyen hareketli 15 inç dokunmatik ekrana da sahip. İki büyük akıllı telefon taşıyabilen bölme, standart olarak bir kablosuz şarj özelliğiyle birlikte sunuluyor ve SYNC Move, Android Auto ve Apple CarPlay ile kablosuz uyumluluk sağlıyor. Avrupa’da ilk kez bir Ford modelinde, gösterge koluna dokunarak sorunsuz ve güvenli bir şekilde şerit değiştirmek için Assisted Lane Change ve yoğun şehir merkezlerinde kapıları açmadan önce yaklaşan bisiklet sürücülerini bildiren Clear Exit Assistgelişmiş sürücü destek sistemleri arasında yer alıyor. Explorer ve Explorer Premium olarak iki özel versiyona sahip olan tamamen elektrikli yeni Explorer, Avrupa pazarlarında bu yıl sonu itibariyle sipariş edilebilecek. Türkiye’de ise önümüzdeki dönemde kullanıcılarla buluşacak. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!