Auto Ajans

Haberler

Elektrikliler yüzde 10 pay alır mı?

Elektrikliler yüzde 10 pay alır mı?
Paylaş
Nisan 08
08:05 2024

Yılın ilk çeyreğinde otomotiv pazarı rekor kırarken, seçim sonrası temponun nasıl seyredeceği merak ediliyor. İlk dönemde elde edilen tempoda ÖTV muafiyetli satışların yanı sıra döviz kurunun zıplayacağı çekincesiyle öne çekilen alımlar da etkili oldu. 10 yıllık ortalamalar 2024’te 950 bin adetler ve üzerini gösteriyor. Otomotiv yöneticileri de verdiği demeçlerle 1 milyon adetlik satışın normal olacağını dile getiriyor. Özellikle hareketli geçmesi beklenen turizm sektörü ve eskiyen araçlar, filo alımlarını hızlandıracaktır.

Teknik detaylar seçime takıldı

Bu yıl her fırsatta elektrikli araçlara ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Dünyada elektriklilerin satış hızı yavaşlasa da Türkiye’de voltajın yine yükselmesi bekleniyor. Elektrikli satışlarının 100 bin adede ulaşarak, binek otomobil pazarından yüzde 10 pay alacağı öngörülüyor. Geçen yıl 65 bin adetle yüzde 6.8 pay elde etmişti. Her ne kadar Togg ile Tesla’nın satışlarında yavaşlama görülse de yeni modeller piyasayı canlı tutacaktır. Markaların ana merkezleri Türkiye’ye özel yüzde 10 ÖTV dilimine giren modellere ikna etmeleri, tüketiciler için büyük avantaj. Elektrikli araç ithalatına yönelik düzenlemenin teknik detaylarının belli olmasıyla, gerekli şartları yerine getirmeye hazırlanan BYD, MG gibi markalarla tempo yükselecektir. Teknik ayrıntıların yerel seçimlere takıldığı konuşuluyor.

ID ailesi ne zaman geliyor?

Ve en önemlisi Volkswagen ilk kez elektrikli modellerini Türkiye’de satışa sunacak. Uzun zamandır merakla beklenen ID ailesi, tüketicilerle buluşacak. Yeni Tiguan ile yeni Passat’ın Çeşme’deki test sürüşlerinde sohbet ettiğim VW Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, Haziran’dan itibaren ID’leri getirmeye başlayacaklarını belirtiyor. İlk etapta ID.4, sırasıyla ID.5, ID.7 ve ID.3 ülkemizde satışa çıkacak. Bottaro, ID ailesinden yarı yılda 6-7 bin adetlik satış hedeflediklerini, 2025’te ise 13-14 bin adede ulaşacaklarını kaydediyor. Düşük donanımlı ID.3’ün yüzde 10’lu ÖTV dilimine gireceğini, esas sürprizi ise ID.7’de yapmak istediklerinin altını çiziyor. Sürpriz hiç kuşkusuz 700 km’yi aşan sedan elektrikli ID.7’yi en düşük vergi diliminde tutmak olacak. Elektrikliler VW açısından oldukça önemli. Bir anlamda Passat Sedan’ın kaybını bir nebze olsun kapatabilecekler. Dile kolay 17 binden fazla sattığı modelin üretimi bitti, yerine variant gövde tipi devreye girdi. Bottaro, yeni Passat’ın premium algısıyla kısa sürede ilgi gördüğünü, 2024’te 2023 ile benzer seviyede 70 bin adetler civarında satışa ulaşacaklarını ekliyor.

Elektriklide VW’nin yanı sıra Citroen, Peugeot, Opel, Ford, Kia’nın yeni modelleri piyasayı canlı tutacaktır. Yüzde 10 vergi dilimine giren elektrikli sayısının artması ve şarj altyapısının hızla yaygınlaşması, elektriklileri daha popüler hale getirecektir. Şarj istasyonları deyince, 9 günlük uzun bayram tatili, elektrikli kullanıcıları için önemli bir sınav olacaktır. Bakalım test nasıl geçecek?

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!