Auto Ajans

Haberler

Matrahın artması için yasa gerekiyor

Matrahın artması için yasa gerekiyor
Paylaş
Nisan 05
08:44 2021

Otomotiv pazarında beklenen oldu, geçen hafta yazdığım gibi otomobil fiyatlarına artan döviz kuru nedeniyle zam yapıldı. Zam oranları markalara göre değişse de fiyatlar en az yüzde 5 arttı. Otomobil fiyatlarının zamlanacağı gören vatandaşlar otomobile hücum edince, Mart ayında tüm zamanların satış rekoru kırıldı. Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artışı sonrası ‘çılgın kampanyaların’ olmayacağı endişesi de satın alım kararını öne çekmiş oldu. Galerilerin de zamlı fiyattan önce epey stok yaptığı belirtiliyor. Çip krizinin büyümesi nedeniyle tedakikte sorun olacağını bilen spot piyasa yine işbaşında anlayacağınız.

Düşük ÖTV’de sınırlı model kaldı

Son zamlarla birlikte düşük vergi diliminde kalan araç sayısı iyice azaldı. Yüzde 45’lik dilimde otomobil zaten yok. Yüzde 50’lik ÖTV’de topu topu 42 model kalmıştı. 35 tanesi de bir üst dilimin sınırında dolaşıyordu. Şimdi birçok yüzde 80’lik vergiye girdi, fiyatları uçtu. Son gelişmeler sonrası otomotiv sektörü matrah limitlerinin yeniden artırılmasını talep ediyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) bu konuyla ilgili taleplerini Ankara’ya iletmiş. Ancak Gelirler İdaresi’nin de şu an eli kolu bağlı. Yüzde 50’lik ÖTV diliminde matrah üst sınırı ancak 140 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Torba kanun maddesi gerekiyor

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, matrah limitlerini yüzde 100’e kadar artırma yetkisinin Cumhurbaşkanlığı’nda olduğunu ve bunun 140 bin lira ile sınırlı olduğuna dikkat çekiyor. Neden mi? Hatırlanacağı gibi Kasım 2016’da fiyat kriterine göre ÖTV sistemine geçildiğinde 1600 cc’yi geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40-70 bin lira arasındakiler için yüzde 50 olarak uygulanması kararı alınmıştı. (Bunun fikir babası dönemin Maliye Bakanı, günümüzün eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dır.) 70 bin liralık limitin iki kat artırılması da 140 bin liralık sınırı işaret ediyor. Erce, Ekonomik Reform Paketi ile birlikte Meclis’ten geçirilecek torba kanun maddesiyle Cumhurbaşkanlığı’na verilen matrah limiti sınırının artırılabileceğini belirtiyor. Kanun çıkarsa Gelirler İdaresi, üst limiti yükseltebilecek.

Rekorları gören Ankara ne yapar?

Burada farklı senaryolar ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı matrah limitini artıracak kanuna sıcak bakar mı? Bu yetkiyi alsa bile hemen matrah limitlerini artırır mı? Yoksa 2022 yılını mı bekler? Otomotiv sektörünün gönlünden geçen Nisan sonuna kadar bu kanun maddesinin çıkması. Sonuçta bu limitlerle ve son zamlarla orta sınıfta tüketicilerin önündeki seçenekler azalmış durumda. Düşük donanımlı modellerde bile fiyatlar 300 bin liraya dayandı. Tüketiciler maalesef otomobil seçerken artık donanıma, güvenliğe değil vergi dilimine dikkat eder hale geldi. Peki matrah limitlerinde bu yıl artış olur mu? Rekor kıran ilk çeyrek verilerine bakınca zor görünüyor. İthalatın artma endişesi de cabası. Ankara sektörü çok yakından takip ediyor. Tabii şunu da göz ardı etmemek lazım. Yükselen faiz ile kur ve çip kriziyle gelen tedarik sorunu riski, pazarı baskılayacaktır. Mart’taki gibi bu kadar yüksek tempo hayal. Kalan 9 ay sektör için daha zor geçecektir. İşte o zaman matrahta güncelleme gündeme alınabilir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!